doku doku
145
BLOG

Istota kapitalizmu

doku doku Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

Znów na forum zauważyłem niezrozumienie, czym jest kapitalizm. Trzeba wreszcie sprawę wyjaśnić.

Kapitalizm wymyślili Holendrzy dzięki połączeniu dawnych idei demokratycznych i wolnościowych, jak np. idea wolnego handlu, z ideą zupełnie nową - rewolucyjną: ideą wolnego przemysłu. Zbudowali pierwszy kapitalizm w historii i nagle z małego kraju zależnego stali się największym w historii światowym imperium. Kto nie zrozumiał źródeł tego sukcesu, nie ma szans zrozumieć istoty kapitalizmu.

Kluczem jest zrozumienie idei wolnego przemysłu, bo to był ten wynalazek Holendrów, który odmienił świat. Wynalazek polegał na wolności zatrudnienia człowieka przez człowieka na umowę o zapłatę za każdy produkt wytworzony zgodnie ze zleceniem. Każdy mógł przyjechać do miasta, wynająć pokój, pójść do warsztatu i zatrudnić się w nim, bez pytania nikogo o zgodę. Nikt chłopu nie zabraniał wyjechać z jego wsi. Nikt chłopu nie mógł zabronić wjazdu do miasta. To był w tamtych czasach szok. Chłop nie mógł uwierzyć: „Naprawdę zapłacisz mi więcej, jak zrobię tego więcej”? „A jak będę pracować jeszcze następne cztery godziny, to zapłacisz mi tak samo jak za poprzednie”? „A jak przyjdę jutro?... Biedni feudalni chłopi dostawali od ręki taka masę pieniędzy, jakiej nigdy wcześniej nie widzieli. Nic dziwnego, że pracowali po 16 godzin dziennie, bo nie mogli się nasycić zarobionymi pieniędzmi – nie mieściły im się w woreczkach, czy co tam używali jako trzosów. Wydajność produkcji holenderskich warsztatów i stoczni była setki razy wyższa niż w krajach feudalnych. W szczytowym okresie rozwoju imperium 95% wszystkich statków pływających po wszystkich morzach świata to były statki holenderskie wyprodukowane w holenderskich stoczniach.

Wolny przemysł jest fundamentem kapitalizmu. Rozwój gospodarczy jest możliwy tylko wtedy, gdy warsztaty i fabryki są prywatną własnością wolnych przemysłowców, gdzie pracują wolni pracownicy, uczciwie wynagradzani. Państwo może świadczyć co najwyżej usługi. Produkcja musi być w wolnych, prywatnych rękach, bez wpływu państwa – to fundament.


doku
O mnie doku

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka