0 obserwujących
101 notek
37k odsłon
  320   0

Polskie wsparcie dla Ukrainy

 

Ukraińcy nie ustają w walce o wolność i niezależność swego kraju. My możemy wesprzeć ich dążenia symbolicznie, ale i materialnie. Poniżej prezentujemy aktualną listę inicjatyw pomocowych dla Ukrainy.

.

Majdan w Kijowie po kolejnych starciach, autor: Wojciech Koźmic

Majdan w Kijowie po kolejnych starciach, autor: Wojciech Koźmic

.

 1. Akcje solidarności

  Z powodu pogorszenia się sytuacji na Ukrainie i dynamicznie rosnącej liczby zabitych, akcje solidarności organizowane są codzienne w wielu miastach polski. Duże zgromadzenie planowane jest w najbliższą niedzielę (23 lutego) o godzinie 13:00 na placu Zamkowym w Warszawie.

 2. Światło dla Ukrainy

  “Premier Donald Tusk zaapelował do Polaków, aby w piątek 21 lutego o godz. 20:00 w oknach naszych domów zapłonęły świeczki jako symbol solidarności z walczącymi o wolność i demokrację Ukraińcami. Ma to być także hołd dla wszystkich ofiar krwawych zajść na Majdanie.” – źródło: tvn24.pl

 3. Zbiórka pieniędzy

  Od poniedziałku 29 stycznia trwa duża zbiórka publiczna na pokrycie kosztów leków, środków opatrunkowych, kosztów leczenia i żywności dla ofiar starć w Kijowie. Zbiórka organizowana jest przez Fundację Edukacja dla Demokracji – to osoby, które mają doskonałe rozeznanie w sytuacji na Ukrainie i są gwarantem, że żadna złotówka się nie zmarnuje. Na stronach fundacji można znaleźć bieżące informacje o zebranych sumach pieniędzy i na co dokładnie są one przeznaczane. Potrzeby są duże, a zapowiada się, że będą coraz większe.

 4. Maraton Pisania Listów

  “Ze względu na dramatyczny rozwój wypadków na Ukrainie, kolejne ofiary śmiertelne i brutalne represje ze strony władz, polska sekcja Amnesty International zdecydowała się podjąć kolejne kryzysowe działania. Organizowany jest Maraton Pisania Listów w obronie pokojowych demonstrantów na Ukrainie. Podczas akcji każdy będzie mógł zaprotestować przeciwko przemocy milicji i łamaniu podstawowych praw człowieka na Ukrainie. Zachęcamy do napisania listu, który będzie sprzeciwem wobec arogancji ukraińskich władz, i podpisania petycji do Prezydenta Janukowycza. Wszystkich, którzy chcieliby zorganizować w swoim mieście/środowisku Maraton Pisania Listów w sprawie konkretnych osób z Ukrainy, których prawa człowieka zostały złamane, prosimy o zgłaszanie się na maila ukraina@amnesty.org.pl. W zgłoszeniu prosimy podać imię i nazwisko osoby koordynującej wydarzenie, miejsce wydarzenia oraz godziny, w których pisane będą listy. W odpowiedzi na takiego maila wyślemy informacje zawierające aktualne Pilne Akcje oraz dalsze szczegółowe informacje.” – źródło: Amnesty International Polska

 5. Modlitwa

  “W odpowiedzi na apel ukraińskich dominikanów przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego, o. Paweł Kozacki wraz z obradującymi na kapitule w Krakowie braćmi wydał zarządzenie, by we czwartek lub piątek we wszystkich klasztorach dominikańskich w Polsce odprawiono msze święte w intencji pokoju na Ukrainie. Polscy dominikanie będą modlić się także za pracujących w tym kraju swoich współbraci.” źródło:dominikanie.pl

  Dodatkowo w najbliższą niedzielę o godzinie 15:00 (14:00 czasu polskiego) Ukraińcy w wielu miastach swojego kraju wyjdą na place i będą modlić się o pokój.

 6. Pomoc prawna

  Fundacja Ocalenie oferuje pomoc prawną, psychologiczną oraz wsparcie w odnalezieniu się w Polsce.

  Sekcja Prawna Komitetu Obywatelskiego Solidarności z Ukrainą prowadzi pomoc w nagłośnieniu przypadków nadużyć władzy wobec obywateli Ukrainy, prowadzi akcje nagłaśniania w Polsce przypadków ludzi represjonowanych i pobitych przez władze ukraińskie oraz przygotowuje pisma interwencyjne do władz ukraińskich, w tym w regionach Ukrainy, w sprawie losów uczestników protestu, co do których zostały wszczęte bezprawne śledztwa.

  Stowarzyszenie Interwencji Prawnej prowadzi bezpłatne poradnictwo prawne oraz integracyjne dla cudzoziemców.

  Adwokatura Polska powołała grupę adwokatów deklarujących udzielanie pomocy prawnej Ukraińcom. Wszystkie osoby, które nadeślą zapytania (także w języku ukraińskim) na adres mailowy adwokaci@ukraincom.pl uzyskają wszechstronną, profesjonalną pomoc.

  Prosimy wszystkich, których ukraińscy bliscy i znajomi mogą potrzebować wyżej wymienionej pomocy o przekazanie dokładnych informacji i danych kontaktowych.

 7. Informowanie społeczeństwa

  W dobie masowych nowych mediów i portali społecznościowych, każdy po trochę jest dziennikarzem i reporterem z własną grupą odbiorców. Obecność tematu w sieciach społecznościowych przekłada się na zainteresowanie mediów tradycyjnych, a intensywność obu kanałów ma istotne znaczenie na decyzje polityczne. Piszmy więc dużo na swoich profilach o Ukrainie. Wklejajmy zdjęcia oraz filmy dokumentujące wydarzenia na Ukrainie oraz upamiętniające osoby, które zginęły walcząc o wolność:

.

 

 

 

 

 

 


 
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale