Weekend z książką
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika...
3 obserwujących
372 notki
64k odsłony
81 odsłon

Poznaj tajniki biegów na orientację i odkryj w sobie mistrza nawigacji sportowej

Rozpocznij swoją biegową przygodę w zupełnie innym stylu. Odbierz mapę i biegnij z głową!
Rozpocznij swoją biegową przygodę w zupełnie innym stylu. Odbierz mapę i biegnij z głową!
Wykop Skomentuj2

Marcin Ignacyk, autor poradnika sportowo rekreacyjnego, zatytułowanego „Biegnij z głową”. Cytując autora, który sam jest gorliwym zwolennikiem tej aktywności terenowej –

„Książka przeznaczona jest dla początkujących biegaczy, którzy nigdy nie brali udziału w tego typu imprezie oraz osób średnio-zaawansowanych, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę z orientacji sportowej. Często po pierwszym udziale w takiej imprezie, pozostaje się w tym sportowym świecie na długo”.

Konstrukcja publikacji oparta jest na czterech merytorycznych obrazach – rozdziałach, w których za pomocą logicznej sekwencji autor wyjaśnia tajniki tego sportu, od elementarnych po względnie profesjonalne, od teoretycznych po wielce praktyczne. Na początek spotykamy się z charakterystyką biegu na orientację, dalej przygotowanie teoretyczne, wyjazd i uczestnictwo, kończąc na poradach treningowych.

„Sama możliwość ukończenia biegu, jak i rywalizacja z innymi biegaczami, bez wątpienia przynosi niesamowitą satysfakcję. (...) Bieg na orientację pozwala nie tylko kontynuować biegową przygodę, ale również zmobilizować umysł do ciężkiej pracy. Zawody na orientację integrują umysł i ciało, dają niesamowitą satysfakcję oraz możliwości spędzenia czasu w rewelacyjnej atmosferze.”

Pierwszy rozdział książki przedstawia ogólną charakterystykę biegów na orientację. Rozpoczyna się od opisu pierwszych zawodów autora, które okazały się wielką porażką. Bez żadnego przygotowania teoretycznego spróbował swoich sił w tego typu imprezie, co skończyło się bardzo złym rezultatem. Następnie uwagę skupia na wielu zalet uczestnictwa w takich biegach. Oprócz oczywistych zalet takich jak zwiększona praca umysłowa oraz polepszenie kondycji fizycznej, autor przytacza podkreśla również niesamowitą atmosferę, możliwość poznania nowych ludzi, kontakt z naturą oraz wykorzystanie umiejętności terenoznawstwa w nietypowych sytuacjach.

Drugi rozdział to solidne przygotowanie teoretyczne przed pierwszym biegiem na orientację. Autor przedstawia szczegółowe informację o mapach a mianowicie wykorzystywanych kategoriach terenowych oraz ich globalnych symbolach. Następnie książka przedstawia praktyczne wykorzystanie map podczas biegów tj. orientowanie mapy oraz zasadę aktualnego położenia jak i wskazówki nawigacyjne. Drugi rozdział poświęcony jest również opisie punktu kontrolnego jego wyglądu, sposobu potwierdzenia oraz kolejności zaliczania.

Rozdział trzeci rozpoczyna się od informacji, na co zwrócić uwagę podczas wyboru zawodów na orientację. Determinanty opisane przez autora mają przyczynić się do jak największej satysfakcji z danej imprezy biegowej. Autor przestrzega również o właściwym wyposażeniu zawodnika podczas biegów opartym na warunkach atmosferycznych oraz ogólnym przygotowaniu kondycyjnym. Kolejno przedstawione zostały dwie możliwości planowania trasy biegu. Jedna gdzie kolejność zaliczania punktów kontrolnych jest obowiązkowa oraz takie gdzie mamy dowolność w wyborze wariantu. Autor zwraca również uwagę na umiejętne rozłożenie sił podczas biegu, ponieważ ma to duży wpływ na końcowy rezultat.

Ostatni rozdział to wskazówki autora, co do przygotowania fizycznego. Treningi oparte na monitorowaniu tętna pomogą w zwiększeniu wytrzymałości i szybkości. Bieg w zależności od strefy tętna przyczynia się do poprawy naszej kondycji, redukcji tkanki tłuszczowej oraz wzmocnieniu odporności stąd trening w odpowiedniej strefie jest niezwykle istotny. Autor zwraca uwagę na wcześniejsze rozeznanie terenu przed zawodami, co może pomóc w podejmowaniu odpowiednich decyzji. Ponadto zaleca by przeanalizować każdą mapę po zawodach by móc na jej podstawie wyeliminować potencjalne błędy przed następną imprezą.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale