EdithKulpienski EdithKulpienski
211
BLOG

Czy nasza wiara wpływa na nasze decyzje?

EdithKulpienski EdithKulpienski Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 83


Codziennie stajemy przed podjęciem wielu decyzji, zarówno tych mniej istotnych, jak i tych bardzo ważnych. Można śmiało powiedzieć, że decyzje mają różne znaczenie i rozmiar, począwszy od tych codziennych: co jeść, czy ćwiczyć, jak wykorzystać czas wolny; aż po te ważne, od których zależy nasza przyszłość, a nawet życie: Czy podjąć studia? Gdzie zamieszkać? Kogo poślubić? Z biegiem lat te regularne decyzje stają się naszymi nawykami, nad którymi nie zastanawiamy się zbyt wiele. Jeżeli cały czas dobrze kierowaliśmy tymi drobnymi decyzjami, tak naprawdę nie musimy się o nie martwić.

Jednakże, gdy nie podejmowaliśmy mądrych decyzji, nawet te pozornie drobne wybory mogły przerodzić się w złe nawyki, takie jak prokrastynacja lub niezdrowy styl życia. Jeszcze poważniejsze konsekwencje mogą mieć te poważne decyzje, od których zależy nasza przyszłość czy nawet życie. Istnieją też wybory czysto moralne, przed którymi przychodzi nam stanąć: Czy cudzołożyć? Czy kraść? Czy wystawić fałszywe świadectwo bliźniemu swemu?

Jak poradzić sobie z kwestiami związanymi z etycznym podejmowaniem decyzji? To bardzo trudne pytanie, a zarazem ważne i raczej nie można na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy chyba się ze mną zgodzi, że religia ma znaczący wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Oczywiście ich wynik będzie zależał od naszego charakteru i inteligencji. Jezus mówił o ziarnie padającym na różne gleby, niektóre ziarna zjedzą ptaki, inne spadną na kamień i obumrą, a jeszcze inne wykiełkują i przyniosą owoce. Chrześcijaństwo od wieków było wzorem dla starożytnej cywilizacji rzymsko-bizantyjskiej i współczesnej zachodniej, mając na nią globalny wpływ. 

Wpłynęło to na życie każdego z nas, ponieważ wartości cywilizacji zachodniej są obecnie tym, czym wszyscy się kierują. Wszelkiego rodzaju tradycje bowiem wpływają na nasze zachowanie i relacje międzyludzkie. Inną sprawą jest, jak religia wpływa na nasze decyzje w sposób, którego nawet nie jesteśmy świadomi?! Chrześcijanie nie poddają doktryn wiary analizie, przyjmując je jako niepodważalny pewnik. W taki właśnie sposób nasza religia wpływa na nasz umysł, a którego nie jesteśmy nawet w pełni świadomi.

"Z całego serca zaufaj Panu i nie polegaj na własnym rozumie; na wszystkich swoich drogach zważaj na Niego, a On prostować będzie twoje ścieżki" (Prz 3,5-6).

Nasz ogólny kierunek w życiu jest określony poprzez nasze oddanie Bogu, musimy zatem zawsze Go prosić, aby kierował naszym życiem. Bóg zawsze prowadzić nas będzie poprzez mądrość, którą zawarto w Biblii, dając nam mądre biblijne rady. Jednakże wszystkie nasze decyzje mają być zgodne z Bożymi prawami i Jego planem. Czasem jest to proste, ponieważ tylko jedna opcja pozwala nam być posłusznymi Bogu. Jednakże większość naszych decyzji nie jest tak jednoznaczna. Czasami jest kilka dobrych wyborów, a czasem żaden z nich nie jest moralnie dobry. W takim przypadku musimy zrobić listę "za" i "przeciw", wybierając najlepszą.

Zatem bardziej trafne byłoby stwierdzenie, że to moralność wpływa na podejmowanie przez nas decyzji. Mogą to być zarówno nakazy moralne grup ludzi, jak i uczucia każdego z nas. Bóg, darując ludzkości wolną wolę, podarował jej samodzielność w podejmowaniu decyzji. Ofiarował jej możliwość wyboru, uczenia się na własnych błędach i wzrastania na nich. Zamierzonym celem religii chrześcijańskiej było dawanie nadziei i niesienie pokoju. 

Nie oszukujmy się, nasze całe życie opieramy na naszych przekonaniach religijnych, również podejmowane przez nas decyzje. Ma to, chociażby widoczne odzwierciedlenie w tym, jak traktujemy innych ludzi. Kierując się w codziennych działaniach szacunkiem, prawością czy zwyczajną uczciwością, tworzymy pozytywną atmosferę w relacjach międzyludzkich, co jest odbiciem naszych osobistych przekonań.

Według wielu osób nasza chciwa i bojaźliwa natura przeszkadza w szybkim i skutecznym podejmowaniu decyzji. Trudno nam bowiem się zdecydować, gdy mamy zbyt wiele opcji do wyboru. Religia ogranicza ten wybór, pozostawiając nam niewiele interesujących możliwości. Uczy nas wrażliwości na innych, przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Pomaga podjąć właściwą, która będzie w interesie wszystkich i dostosowana do długoterminowych celów.

Nasza religia powinna przede wszystkim kierować naszymi czynami, mową, a także myślami. Z kolei, to właśnie z naszego sposobu myślenia wynikają nasze decyzje. Jednym słowem, religia, a właściwie jej dogmaty i dekalog mają bezpośredni wpływ na podejmowane przez nas codziennie decyzje.

Gdy dokonujemy wyboru, za każdym razem zmieniamy swoje życie. Pamiętajmy, że nasza religia pozytywnie wpływa na podejmowanie przez nas decyzji, ponieważ uczy nas moralności i prawości. Jestem przekonana, że gdyby ludzie zaczęli bardziej kierować się jej przykazaniami, zamiast żądzą pieniądza, byliby o wiele bardziej szczęśliwi...


Źródła

Biblia

Zdjęcie Google 

Jestem osobą, która chce być obiektywną w dzisiejszym absurdalnym świecie.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo