85 obserwujących
3142 notki
1794k odsłony
173 odsłony

Nowa notka na Nowy Rok

Wykop Skomentuj

  Wczoraj minął pierwszy dzień Nowego Roku 2020. W publicystyce zaroiło się więc od podsumowań roku 2019 oraz prognoz na 2020. Postanowiłam dorzucić moje trzy grosze. Moim zdaniem - rok 2019 można podsumować krótko: "Wiele się działo - ale nic się nie stało". Nie doszło do przełomu w żadnej dziedzinie i żaden istotny problem nie został rozwiązany [za wyjątkiem sprawy ruchu bezwizowego Polska - USA].

  W Polsce rok 2019 zaczął się dramatycznie - od zamordowania prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Na źle zabezpieczonej imprezie Owsiaka dokonał tego samotny szaleniec - kryminalista. Sprawca siedzi obecnie u czubków i psychiatrzy zastanawiają się, czy może on stawić się przed sądem. W lutym odbyła się konferencja bliskowschodnia w Warszawie. Stała się ona pretekstem dla Żydów do gwałtownych ataków na Polskę. Żydzi nic na tym nie zyskali. Projektowana koalicja anty irańska Izraela i arabskich państw Zatoki Perskiej nie powstała. Antypolska propaganda nie pomogła izraelskim politykom i kwietniowe wybory w Izraelu zakończyły się patem. Powtórzono je we wrześniu z tym samym efektem. Kolejne będą w marcu 2020. Rozhisteryzowani politycy izraelscy znaleźli się w czarnej d... i nadal tam siedzą.

  Najważniejsze były jednak wybory - w maju do Europarlamentu, a w październiku do Sejmu i Senatu. W obu PiS uzyskało rekordową liczbę głosów [ponad 43%]. PiS nadal może rządzić samodzielnie, ale ma tylko 235 mandatów w Sejmie, a w Senacie utraciło większość. Tak wiec opozycja nadal może rozrabiać, tak jak w poprzedniej kadencji. Jeśli chodzi o UE, to nowa Komisja Europejska wydaje się mniej wroga w stosunku do Polski niż poprzednia. To się jednak dopiero okaże "w praniu". Za granicą najbardziej zdumiewającą rzeczą była wygrana Wołodymyra Zełenskiego w kwietniowych wyborach prezydenckich na Ukrainie. Zdobył on ponad 73% głosów. Nie był on wcale politykiem, tylko aktorem, który uprzednio grał rolę prezydenta Ukrainy w popularnym serialu satyrycznym. Jak na razie, nie zmieniło to jednak w zasadniczy sposób polityki Ukrainy.

  W USA demokraci atakują Trumpa rozpoczynając "impeachment". W tamtejszym Senacie większość mają republikanie, więc raczej nic z tego nie wyjdzie. Nie ma przełomu w konfliktach amerykańsko-irańskim, amerykansko-chińskim oraz oraz amerykańsko-północnokoreańskim. Uaktywniła się Turcja atakując Syrię, a dokładniej - tamtejszych Kurdów. Ta ofensywa przyniosła pewne zdobycze terytorialne, ale została powstrzymana przez Rosję i USA. Obecnie Turcja zapowiada interwencję zbrojną w Libii. Najbardziej charakterystyczną cechą roku 2019 jest bunt rządzonych wyrażający się w rosnącej liczbie protestów, strajków i manifestacji w licznych państwach świata - od Chile, poprzez Hong-Kong, Iran, Irak, aż do Holandii czy Francji. W tym ostatnim kraju już 29 dni trwa strajk generalny przeciw reformie emerytalnej Macrona.

  W tej sytuacji trudno jest snuć prognozy na rok 2020, bo nie wiadomo, który z licznych konfliktów nagle wybuchnie z nową siłą. Najważniejsze będą wybory prezydenckie w USA jesienią 2020, a w Polsce wybory prezydenckie w maju 2020. Mam nadzieje, że w tych pierwszych wygra Trump, a w drugich Andrzej Duda.

  Wszystkim Czytelnikom, Komentatorom, Blogerom i Adminom życzę radosnego, pomyślnego i szczęśliwego Nowego Roku 2020. Niech Wam się darzy!!!

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura