elig elig
284
BLOG

Niechlubne początki browaru Leżajsk?

elig elig Osobiste Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

   Oglądałam dziś telewizyjną transmisję z trzeciego etapu kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Jego trasa wiodła przez Leżajsk. Realizatorzy transmisji starannie pokazali sanktuarium i klasztor Bernardynów, a komentatorzy wspomnieli o słynnych barokowych organach, które tam się znajdowały. Przemilczano jednak to, z czego Leżajsk jest najbardziej w Polsce znany - browar

  Dawno temu czytałam ciekawą historię o jego początkach. W sierpniu 1968 roku komunistyczne LWP wzięło udział w sowieckiej interwencji w Czechosłowacji i zdławieniu Praskiej Wiosny. Zachwyceni tym czechosłowaccy komuniści postanowili się Polsce odwdzięczyć i wybudować w naszym kraju browar. Wybór padł na Leżajsk. Miasto owo miało tradycje browarnicze sięgające XVI wieku, ale ostatni browar spłonął tam w 1906 roku. Mimo to w 1972 roku Czesi ruszyli z budową. Trwała ona 4 lata a w roku 1978 pierwsze piwa z Leżajska pojawiły się na rynku i szybko zyskały popularność.

  Próbowałam dzisiaj [1.08.2022] znaleźć coś na ten temat w sieci i ku mojemu zdziwieniu nic nie znalazłam. O początkach browaru na ogół nie pisze się nic. Dlatego też mam prośbę do Czytelników. Jeśli ktoś wie coś więcej o tej historii niech napisze o tym w komentarzu. To może być ciekawy przyczynek do dziejów polskiego komunizmu.

elig
O mnie elig

stara, tłusta, goła i wesoła (http://naszeblogi.pl/blog/196) (http://niepoprawni.pl/blog/6206)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości