95 obserwujących
3480 notek
1983k odsłony
  48   0

Specjalne wydanie "Gry Imperiów" nr 10 - Pelosi na Tajwanie

  Wczoraj [3.08.2022] ukazał się dziesiąty odcinek "Gry Imperiów" Wojciecha Szewko i Radosława Pyffela {TUTAJ(link is external)}. Jest to wydanie specjalne poświęcone głównie wizycie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie. Obaj publicyści uznali ją za tak ważne wydarzenie, że omawiali je przez ponad 2/3 odcinka i to jeszcze przed zakończeniem tych odwiedzin. Zajmowali się głównie możliwymi reakcjami Chin. Ja uznałam całą tę sprawę za nieudany chiński szantaż {TUTAJ}. Przytoczę dzisiejszy tekst Wojciecha Szewki z portalu Dorzeczy.pl:

  "– Stany Zjednoczone formalnie nie zmieniły swojego stanowiska, czyli nie uznały nagle niepodległości Tajwanu, nic takiego nie miało miejsca. Kierownictwo Chin za chwilę będzie miało wotum zaufania w Komitecie Centralnym, Xi Jinping będzie musiał otrzymać od Komunistycznej Partii Chin mandat na kolejną kadencję. Kwestia Tajwanu jest wyjątkowo drażliwa dla Chin i jest jedną z osi polityki zagranicznej, ale też wewnętrznej. Chiny muszą zareagować i to dotkliwie na wszelkie działania Amerykanów. Mamy więc obecnie manewry dookoła Tajwanu. Mamy pełzające i niewielkie sankcje wobec Tajwanu. Jeśli Xi Jinping nie zareaguje odpowiednio, to może nie dojść do jego reelekcji – powiedział Szewko.

Ekspert ocenił, że wizyta Pelosi na Tajwanie może być rozgrywką w ramach Partii Demokratycznej. Zwrócił uwagę, że tak spekuluje duża część amerykańskich mediów." {TUTAJ(link is external)}.

  Pozostała część "Gry Imperiów" nr 10 omawiała zabójstwo szefa Al--Kaidy, Zawahiriego przez CIA i skutki tego wydarzenia. Poprzedni, dziewiąty odcinek "Gry Imperiów" został opublikowany w moim blogu {TUTAJ}. Zawarłam tam też linki do pierwszych ośmiu odcinków.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale