Morawiecki: Elektromobilność priorytetem. Nasz eksport e-autobusów najwyższy w Unii

Premier Mateusz Morawiecki (2L) i minister klimatu Michał Kurtyka (L) podczas Global e-Mobility Forum 2019. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki (2L) i minister klimatu Michał Kurtyka (L) podczas Global e-Mobility Forum 2019. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Elektromobilność pozostaje priorytetem, Polska jest liderem w wielu jej obszarach - oświadczył w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas forum poświęconego elektromobilności. 

Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze; to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy w wielu sektorach. Polski eksport autobusów na prąd jest obecnie wart ponad 50 mln euro - poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.

– Rozpoczęliśmy przygodę z elektromobilnością w 2016 r. i od tego czasu rząd wspierał rozwój rynku – mówił szef rządu. Wymienił m.in. zachęty podatkowe oraz ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która - w ocenie Morawieckiego - „jest ustawą pionierską”. 

Premier powiedział, że polski przemysł motoryzacyjny daje silne podstawy do rozwoju elektromobilności. Wskazał m.in., że Polska jest największym producentem i eksporterem autobusów elektrycznych w UE. 

– Jestem przekonany, że wsparcie dla rynku elektromobilności przyspieszy transformację sektora transportowego w stronę zeroemisyjnego – dodał. – Przez ostatnie trzy lata wspieraliśmy rozwój rynku ze strony popytu, podaży, jak i regulacji. Wprowadziliśmy odpowiednie zachęty finansowe. Rozwój elektromobilności to pierwszy taki projekt w Polsce – przekonywał Morawiecki. 

Minister Kurtyka dodał, że nasza gospodarka nie tylko lideruje w produkcji autobusów, ale także dynamicznie rośnie ich liczba na polskich ulicach. Powiedział, że: „w 24 polskich miastach po ulicach jeżdżą autobusy napędzane energią elektryczną lub paliwem alternatywnym, a kolejne kilkaset jest w drodze”. Dodał, że to oznacza 11-krotny wzrost liczy e-autobusów w stosunku do 2016 r. 

Polski eksport e-autobusów najwyższy w UE

Zdaniem ministra klimatu, elektromobilność to szansa na skok gospodarczy w powiązanych z nią sektorach. – Dzięki elektromobilności możemy mieć czyste miasta i czyste powietrze, ale to również szansa na dynamiczny rozwój gospodarczy i to w wielu sektorach. Polska ma duży potencjał jeśli chodzi o budowę i rozwój elektronicznych pojazdów, jak i infrastruktury – zauważył minister. Dodał, że globalnie do 2025 r. będziemy mieli do wyboru 300 modeli elektrycznych samochodów, a cała branża związana z produkcją e-samochodów zostanie dofinansowana setkami miliardów euro. – Już dziś polski eksport autobusów na prąd jest wart ponad 50 mln euro. To pierwsze miejsce w UE – oświadczył. 

Minister klimatu Michał Kurtyka
Minister klimatu Michał Kurtyka: Polski eksport e-autobusów najwyższy w UE. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Kurtyka powiedział, że produkcja pojazdów to tylko jeden z elementów elektromobilnej rewolucji. – Budowa odpowiedniej infrastruktury dla pojazdów nisko- i zeroemisyjnych to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed rozwojem elektromobilności – oświadczył. 

Zwrócił uwagę, że w budowie infrastruktury mamy również sukcesy: 40 proc. baterii litowo-jonowych w UE pochodzi z Polski. – Rozwijamy też system ładowania. W przyszłym roku będzie 6 tys. stacji ładowania w całym kraju – oświadczył minister. Zwrócił uwagę, że największą na świecie ładowarkę pantografową o mocy 540 kW zbudowano w Polsce. 

Dzięki elektromobilności budujemy mosty między państwami, zyskujemy szansę wymiany doświadczeń między krajami geograficznie odległymi - stwierdził minister Kurtyka. 

KW

Lubię to! Skomentuj69 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka