Nowe farmy wiatrowe Grupy ORLEN

Położona w okolicach Darłowa farma wiatrowa Kanin składa się z ośmiu turbin o mocy 2,5 MW każda. Fot. PKN ORLEN
Położona w okolicach Darłowa farma wiatrowa Kanin składa się z ośmiu turbin o mocy 2,5 MW każda. Fot. PKN ORLEN

Grupa ORLEN kupiła w lutym cztery farmy wiatrowe. Da to 353 MW mocy z energetyki wiatrowej, co uczyni ją czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

Orlen Wind 3 – spółka zależna od PKN ORLEN – kupiła od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych trzy farmy wiatrowe działające na Pomorzu: Kobylnica, Subkowy i Nowotna. Ich łączna moc to 89,4 MW.

Umowę zakupu 100% udziałów w spółce Nowotna Farma Wiatrowa, będącej właścicielem farm wiatrowych, podpisano z Taiga Inversiones Eolicas SCR i Santander Energias Renovables SCRA. Wartość umowy wynosi ok. 380 mln zł.

W spółce Orlen Wind 3 PKN ORLEN ma 100% udziałów. Została założona do realizacji rozwoju działalności koncernu w obszarze energetyki odnawialnej. Zgodnie ze swoją strategią, do 2030 roku Grupa ORLEN chce posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW. – Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.Transakcja dotyczy farm w miejscowościach: Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Warunkiem koniecznym do jej sfinalizowania jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Farmy są objęte systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności spółki Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

Trzy farmy na Pomorzu to kolejna transakcja PKN ORLEN na rynku energetyki wiatrowej w tym miesiącu. W połowie miesiąca koncern kupił od funduszy inwestycyjnych Stage Capital i Mashav Energia farmę wiatrową Kanin w województwie zachodniopomorskim. Działająca od 2012 r. instalacja ma moc 20 MW.

Położona w okolicach Darłowa farma Kanin działa w systemie wsparcia zielonych certyfikatów. Ma gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 r. Składa się z ośmiu turbin o mocy 2,5 MW każda i zlokalizowana jest w obszarze działalności Energa Operator. Dotychczas była w stanie wyprodukować do 50 GWh energii rocznie.


Po przeprowadzonej akwizycji Grupa ORLEN będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe.

Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW, co czyni ją czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.

W perspektywie najbliższej dekady Grupa ORLEN chce przeznaczyć na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii łącznie 47 mld zł. Koncern informuje, że będzie inwestował przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

BG

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka