Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 30 października 2016 r.

Nowa domowa bateria i solarny dach Tesli

2576 78 0 A A A
Nowe produkty Tesli: Powerwall 2 i Solar Roof. fot. Tesla
Nowe produkty Tesli: Powerwall 2 i Solar Roof. fot. Tesla

Elon Musk - szef firmy Tesla – zaprezentował nowe produkty do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej: Powerwall 2 i Solar Roof.

Pojemność akumulatora domowego Powerwall 2 ma wystarczyć do zasilania średniej wielkości domu przez całą dobę. Może być on zintegrowany z dachem wyposażonym w panele słoneczne (Solar Roof) do złudzenia przypominające jego pokrycie.

Pierwsze egzemplarze Powerwall 2 mają być montowane już od grudnia tego roku. Musk spodziewa się, że jego firma będzie sprzedawała więcej domowych baterii niż produkowanych przez nią samochodów elektrycznych.

Powerwall 2 to następca pierwszej wersji Powerwall’a, który został dotąd zainstalowany w 18 krajach. Nowa wersja akumulatora ma ponad dwukrotnie większą pojemność niż poprzednik - 13,5 kWh. Ma to wystarczyć do zasilania średniej wielkości domu jednorodzinnego przez całą dobę. Cena baterii to 5,5, tysiąca dolarów plus koszt instalacji – ok. 1 tys. dolarów.

Pierwszy Powerwall miał pojemność 6,4 kWh, a jego cena wynosiła 3 tys. dolarów. Do tej kwoty trzeba było doliczyć jeszcze konieczność zakupu i instalacji inwertera przetwarzającego prąd stały z baterii w prąd zmienny zasilający urządzenia domowe. W Powerwall 2 inwerter jest już wbudowany w urządzeniu.

Nowy akumulator ma znacznie większą moc maksymalną. Wynosi ona 7 kW, a jego wcześniejsza wersja miała moc maksymalną 3,3 kW.

Powerwall 2 mimo, że ma ponad dwukrotnie większą pojemność, zajmuje mniej miejsca niż poprzednik. Jego wymiary to 112x74x14 cm (pierwsza wersja 130x86x18 cm). Powerwall 2 jest za to cięższy niż poprzednik - waży 119,9 kg.

Razem z prezentacją nowego akumulatora Musk przedstawił nowe panele solarne, produkowane przez siostrzaną firmę Tesli - SolarCity. Mogą być one wkomponowane harmonijnie w poszycie dachów, gdyż wizualnie łudząco przypominają dachówki. Razem z bateriami tworzą one kompletny system przetwarzający energię słoneczną w elektryczną i ją magazynujący.

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Zobacz też:

 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka