Blog
Energetyka, chemia, paliwa
Energetyka, chemia, paliwa
5 obserwujących 409 notek 339383 odsłony
Energetyka, chemia, paliwa, 15 marca 2017 r.

AGH w gronie najlepszych uczelni górniczych na całym świecie

704 8 0 A A A
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, fot Wikimedia Commons
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, fot Wikimedia Commons

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, jako jedyna uczelnia z Polski została sklasyfikowana na 33 miejscu w zestawieniu 50 najlepszych na świecie uczelni górniczych firmy Quacquarelli Symonds.

Wśród europejskich uczelni, które trafiły do tego globalnego zestawienia AGH jest szósta. Przed nią zostały sklasyfikowane jeszcze dwie uczelnie niemieckie, dwie rosyjskie i Uniwersytet Kopenhaski.

W innym zestawieniu tej samej firmy, w którym ocenione zostały najlepsze uczelnie Europy Wschodniej i Azji Środkowej AGH zajęła 53 miejsce na 200 sklasyfikowanych uczelni. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znalazł się moskiewski Uniwersytet Łomonosowa. Najlepsza polska uczelnia - Uniwersytet Warszawski – znalazła się na 6 miejscu rankingu, a kolejne przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Akademię Górniczo-Hutniczą w tym rankingu wyprzedziły jeszcze dwie inne polskie uczelnie. Politechnika Warszawska jest na 18 miejscu, a Uniwersytet Wrocławski na 44.

Na liczbę punktów w globalnym zestawieniu uczelni górniczych składają się cztery miary cząstkowe, w których oceniane są ogólna reputacja naukowa uczelni, reputacja uczelni w oczach pracodawców, liczba cytowań w odniesieniu do ogólnej liczby publikacji oraz wskaźnik Hirscha, szacujący znacznie prac naukowych powstających na uczelni. AGH najlepiej wypada w liczbie cytowań na publikację z oceną 73,2 pkt na 100 możliwych. Najsłabsza była ocena reputacji w oczach pracodawców, wynosząca 55,6 punktów.

Najwyżej oceniona w rankingu uczelni górniczych została amerykańska Colorado School of Mines. Szkoła funkcjonuje jako uczelnia stanowa od lat 70. XIX wieku. Na wszystkich kierunkach uczy się w niej blisko 6 tys. studentów. Krakowska AGH ma ich ponad
pięciokrotnie więcej przy budżecie wynoszącym około 600 mln zł. Colorado School of Mines uzyskuje każdego roku ponad 270 mln dolarów z darowizn. W zestawieniu amerykańskich i kanadyjskich uczelni uwzględniającym wartość pozyskiwanych corocznie darowizn Colorado School of Mines znajduje się na 258. miejscu, a jego liderem od lat jest Uniwersytet Harvarda gromadzący z darowizn ponad 35 mld dolarów rocznie.

W pierwszej piątce rankingu uczelni górniczych znalazły się wyłącznie uczelnie amerykańskie (dwie) i australijskie. Drugie, trzecie i piąte miejsce w zestawieniu zajęły australijskie uniwersytety Curtin, Queensland, i Uniwersytet Nowej Południowej Walii. Na czwartym miejscu sklasyfikowany został Pennsylvania State University. Spośród uczelni europejskich najwyżej oceniona została niemiecka Akademia Górnicza z Freibergu, która zajęła 9 miejsce.

AB

Zobacz także:

Nowy Rektor AGH i pewien szczęśliwy przesąd

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o tematyce energetycznej. Piszemy o energii, paliwach, chemii i nowoczesnych technologiach w energetyce. Partnerem sekcji jest PKN ORLEN.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @DODOZAUR W opisie patentu profesora Żakiewicza (nr 8201409) pojawia się informacja, że w...
  • @LAPACZ MUCH pomyłka, już poprawiona
  • @SZTACHX7 poprawione dziękujemy:)

Tematy w dziale Gospodarka