Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM
Zdjęcie: Materiały prasowe KGHM

Huta KGHM oplata ziemię miedzią

Redakcja Redakcja Górnictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Obchodząca w tym roku jubileusz 45-lecia huta miedzi „Cedynia”, nazywana też „zieloną hutą” wyprodukowała właśnie 8-milionów ton walcówki Cu-ETP. Z takiej walcówki wykonuje się między innymi kable energetyczne. Daje to 18 milionów kilometrów walcówki, czyli długość pozwalającą na okrążenie kuli ziemskiej aż 454 razy. A wszystko to niemal bezobsługowo i bez produkcji odpadów czy pyłów.

Huta Miedzi „Cedynia”, oddział KGHM to największy zakład przetwórstwa tego metalu w Polsce i jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie. Zakład działa od 9 maja 1979 r. Odział KGHM w Orsku jest nowoczesną walcownią, która przetwarza  miedź katodową produkowaną w Hucie Miedzi „Głogów” i Hucie Miedzi „Legnica” na walcówkę miedzianą i drut z miedzi beztlenowej o najwyższej jakości. Dodatkowym produktem powstającym w HM „Cedynia” jest granulat miedzi.


- Huta Miedzi „Cedynia” świętuje podwójnie. Oddział KGHM obchodzi swój jubileusz a wysoką produkcją potwierdza swoją wydajność i wiarygodność. Spółka jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw produktów niezbędnych dla globalnej transformacji energetycznej. Odpowiedzialnie podchodzimy do wyzwań, które stawia przed nami świat. Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywamy w dostarczaniu surowców niezbędnych do produkcji energii, zwłaszcza w kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonych źródeł – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Huta miedzi może być zielona

Huta Miedzi „Cedynia” nazywana jest „zieloną hutą” właśnie ze względu na niewielkie oddziaływanie na środowisko i na swoje niezwykle malownicze położenie – otoczona jest ze wszystkich stron łąkami, polami i lasami. W pobliżu huty znajduje się Rezerwat Przyrody „Skarpa Storczyków” i Obszary Natura 2000 „Łęgi Odrzańskie”.

Produkt Huty może być wykorzystywany w przemyśle kablowym do produkcji miedzianych żył przewodzących w kablach energetycznych, kablach i przewodach specjalistycznych, przewodach emaliowanych, przewodach i sznurach elektrycznych oraz przewodach dla elektroniki. Produkty huty wykorzystywane są między innymi w branży energetycznej, chemicznej, budowlanej, motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, AGD, a także w przemyśle jądrowym.


Huta Miedzi „Cedynia” posiada certyfikaty potwierdzające, że w zakresie produkcji wyrobów przetworzonych w postaci walcówki, drutu z miedzi beztlenowej oraz drutu z miedzi niskostopowej spełnia najwyższe globalne standardy produkcji w zakresie środowiskowym, społecznym i zarządczym.

Huta Miedzi „Cedynia” prowadzi również projekty proekologiczne. W oddziale pracują wózki z napędem elektrycznym oraz samochody elektryczne. Huta uruchomiła również instalację do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, z której pozyskuje się energię do stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Działania te wpływają na zwiększenie udziału w pracy huty ekologicznego transportu, który jest przyjazny środowisku naturalnemu i przyczynia się do tworzenia stref pracy wolnych od hałasu i spalin. Nie mniej ważne jest zmniejszenie kosztów związanych z tzw. transportem bliskim. W planach są dalsze inwestycje w tym zakresie.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka