energiaodnawialna energiaodnawialna
126
BLOG

Kotły kondensacyjne - dyrektywa UE

energiaodnawialna energiaodnawialna Technologie Obserwuj notkę 1

Jednym z czynników  zwiększającym zapotrzebowanie na kotły kondensacyjne jest walka z zatruciem spalinami– wydzielanymi m.in. przez kotły zwykłe środowiska naturalnego jaką prowadzi Unia Europejska już od 2002 roku. Drugim czynnikiem zwiększającym sprzedaż kotłów kondensacyjnych jest fakt, że ich eksploatacja jest o wiele tańsza od kotłów zwykłych

Innymi słowy kotły kondensacyjne są klasycznym ekoproduktem, ponieważ w lepszym stopniu wykorzystują energię gazu, tym samym ograniczając jego zużycie. Co ważniejsze, kotły kondensacyjne ograniczają do minimum emisję gazów zatruwających środowisko i dlatego już osiem lat temu Unia Europejska wydała dyrektywę PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią w której zakazała z dniem 26 września 2015 roku produkowania kotłów grzewczych emitujących spaliny. Niestety ta dyrektywa jest nadal słabo znana przez polskich klientów.

Trzecim czynnikiem zwiększającym, zapotrzebowanie na kotły kondensacyjne w ciągu ostatnich kilkunastu lat jest  postęp technologiczny, który doprowadził do tego, że zbudowanie niezawodnego kotła kondensacyjnego o niewielkich gabarytach stało się znacznie prostsze i stosunkowo tanie. Jednocześnie rosły ceny paliw i coraz większą wagę zaczęto przywiązywać do ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. W rezultacie od kilku lat zdecydowana większość nowych modeli kotłów gazowych wprowadzanych na rynek to urządzenia kondensacyjne.

Ostatni czynnik zwiększającym, zapotrzebowanie na kotły kondensacyjne to możliwość programowania ich pracy, którą uzyskujemy dzięki informatyce. Automatyczne systemy sterowania kotłem, przede wszystkim automatyka pogodowa, pozwalają w optymalny sposób wykorzystać wytwarzane przez urządzenie ciepło. Dzięki nim kocioł samoczynnie dostosuje pracę do zmieniających się warunków termicznych, zużywając tylko tyle paliwa, ile konieczne do utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Możliwe jest też zaprogramowanie pracy kotła odpowiednio do naszego rozkładu dnia co umożliwia np. niemarnowanie energii , gdy nikogo nie ma w domu. Kotły kondensacyjne stały się symbolem wygody i oszczędności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie