Facebook usuwa możliwość tworzenia zbiórek. Fot. pexels.com
Facebook usuwa możliwość tworzenia zbiórek. Fot. pexels.com

Znika ważna funkcja z Facebooka. Efekt sporu z Unią Europejską? [Nasz news]

Redakcja Redakcja Internet Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Trwa konflikt między Facebookiem a Unią Europejską. Unijnym regulatorom nie podoba się wprowadzona przez firmę Meta polityka, zgodnie z którą można albo godzić się na wykorzystywanie swoich danych, albo płacić za korzystanie z Facebooka czy Instagrama. Facebook zdecydował się usunąć jedną z funkcji.

Facebook na wojnie z Unią Europejską 

Facebook wprowadził dla chętnych subskrypcję Meta Verified, dzięki której otrzymujemy m.in. plakietkę potwierdzającą, że użytkownik faktycznie jest osobą, za którą się podaje, większą ochronę przed podszywaniem się, możliwość kontaktu z zespołem wsparcia technicznego oraz zniknięcie profilowanych reklam. Jej miesięczny koszt wynosi 65 złotych. 

Sprawie przygląda się Unia Europejska, której przede wszystkim nie podoba się ta ostatnie funkcja. Unijni regulatorzy są zdania, że firmy będące właścicielami dużych platform social media nie powinny stawiać użytkowników przed trudnym wyborem pokroju: |albo zapłacisz za plan premium, albo korzystaj za darmo, ale będziemy używać twoich danych do profilowania reklam”. 


Europejska Rada Ochrony Danych (EDPB) wydała nawet w tej sprawie specjalne oświadczenie. Przekazała w nim, że w przypadku dużych platform internetowych nie powinno być praktyki proponowania płatnych wersji usług w zamian za uwolnienie usługobiorców od profilowanych reklam.

Facebook usuwa ważną funkcję 

Spór między UE a Metą jest widoczny. Tym samym amerykański gigant postanowił usunąć jedną z funkcji dla posiadaczy Facebooka w Unii. Od 1 lipca 2024 r. firma Facebook Payments International Limited nie będzie już przetwarzać datków na rzecz organizacji dobroczynnych. Oznacza to, że znika możliwość organizowania zbiórek np. podczas swoich urodzin. 

Facebbook rozsyła do niektórych użytkowników platformy maila z informacją o wyłączeniu przydatnej funkcji.

"Informujemy wszystkich darczyńców, którzy wcześniej przekazywali na naszych platformach datki na rzecz organizacji dobroczynnej, że od 1 lipca 2024 r. narzędzia do zbiórek pieniędzy nie będą już dostępne na Facebooku i Instagramie dla krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). 30 czerwca to ostatni dzień, w którym możesz przekazać datek na rzecz organizacji dobroczynnej. Po tym czasie nasze narzędzia do zbiórek pieniędzy nie będą już obsługiwane w EOG" – czytamy w informacji przesłanej do użytkowników.

Meta przypomniała, że informacje o tych zmianach przekazała "co najmniej dwa miesiące przed ich wprowadzeniem, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i naszym regulaminem". 

Ale co mają zbiórki wspólnego z polityką UE mającą na celu zastopowanie stosowania szantażu finansowego przez platformy społecznościowe? Wiele wskazuje na to, że amerykański portal zastosował zasadę "wy nas banujecie, my wam odbieramy pomalutku funkcje".


MP

Facebook usuwa możliwość tworzenia zbiórek. Fot. pexels.com

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie