na zdjęciu: Krzysztof Stanowski w Kanale Zero. źródło: kadr z programu "Dziennikarskie Zero", Kanał Zero/YouTube.com
na zdjęciu: Krzysztof Stanowski w Kanale Zero. źródło: kadr z programu "Dziennikarskie Zero", Kanał Zero/YouTube.com

Nowy film Stanowskiego to przestroga dla wszystkich. Skala procederu jest ogromna

Redakcja Redakcja Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 22
Krzysztof Stanowski opublikował w Kanale Zero nowy film, w którym przestrzega przed spoofingiem. Niebezpieczny proceder występuje coraz częściej i dotyka coraz więcej osób, co dziennikarz pokazał na własnym przykładzie. Nowy odcinek "Dziennikarskiego Zera" to przestroga dla każdego.

Krzysztof Stanowski ofiarą spoofingu. To tylko go napędziło do pracy

Niedawno informowaliśmy, że Krzysztof Stanowski padł ofiarą tzw. spoofingu - podszywania się pod obcą osobę w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy.

Dziennikarz ma rzeszę fanów, ale i przeciwników. Kiedyś do sieci wyciekł jego numer telefonu komórkowego. Stanowski go nie usunął, mimo że miał nową kartę SIM z numerem. 14 kwietnia opowiedział w mediach społecznościowych, o tym co go spotkało.

- Bardzo miła wizyta policji w nocy. Dostali telefon z mojego numeru, że... poćwiartowałem żonę. Potem jeszcze sporo innych zgłoszeń, rzekomo ode mnie. Funkcjonariuszom bardzo dziękuję za rozsądek i że nie obudzili mi dzieci. Definitywnie trzeba poprzedni numer dezaktywować - przekazał wówczas Stanowski na X.


Dziennikarskie Zero. Stanowski uderza w cyberprzestępców

Osobiste doświadczenia ze spoofingiem najwidoczniej zmotywowały do pracy Stanowskiego, który najpierw opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie spod siedziby Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z zapowiedzią nowego odcinka programu, a już dzień później opublikował nagranie na Kanale Zero.

Dziennikarskie Zero. Stanowski ujawnia, co przeżył i tłumaczy, jak poważnym problemem jest spoofing

W najnowszym odcinku "Dziennikarskiego Zera" Stanowski ujawnił, do jak podłych i niesmacznych dowcipów posuwali się ludzie, które wykorzystały jego adres i numer telefonu. Sytuacji takich jak ta wymieniona wyżej było więcej, pod domem założyciela Kanału Zero pojawiały się różne służby w celu interwencji po tych przerażających zgłoszeniach. Spoofing to nie tylko działania w celu wyłudzenia wrażliwych danych. Czasem to po prostu nękanie ofiary i zastraszanie. Ten odcinek to lekcja i przestroga dla wszystkich, nie tylko internautów. Cały odcinek programu możecie obejrzeć poniżej.


na zdjęciu: Krzysztof Stanowski w Kanale Zero. źródło: kadr z programu "Dziennikarskie Zero", Kanał Zero/YouTube.com

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie