Ogromne pieniądze od Funduszu Sprawiedliwości. Fot. Mat. prasowe, Ministerstwo Sprawiedliwości
Ogromne pieniądze od Funduszu Sprawiedliwości. Fot. Mat. prasowe, Ministerstwo Sprawiedliwości

Przelewy z Funduszu Sprawiedliwości w czasach PiS. Axel Springer przyjął blisko 2 mln zł

Redakcja Redakcja Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 118
Portal OKO.press ujawnił listę mediów, w których Fundusz Sprawiedliwości za czasów PiS wydał miliony na promocję. Blisko 2 mln złotych przyjęła grupa Axel Springer, do której należą Onet, Fakt oraz tygodnik Newsweek. Rekordzistą jest jednak Wirtualna Polska, która zarobiła 7 134 000 zł.

Lista mediów, które zarobiły z Funduszu Sprawiedliwości 

"Podległy ministerstwu Zbigniewa Ziobry Fundusz Sprawiedliwości w latach 2019-2023 wydał dziesiątki milionów na promocję w mediach. Umowy ramowe opiewały nawet na kilkanaście milionów. Najwięcej dostał wydawca Wp.pl. największą jednorazową umowę podpisał wydawca 'Do Rzeczy'" - poinformował we wtorek OKO.press.

Portal opublikował pełną listę wydawców mediów, z którymi Fundusz Sprawiedliwości zawarł umowy na promocję.

"Listę na nasz wniosek udostępniło ministerstwo sprawiedliwości. W mediach społecznościowych od jakiegoś czasu trwa dyskusja o tym, kto oraz ile w mediach dostał od Funduszu w czasach PiS. Z tego powodu publikujemy listę wszystkich wydawców-beneficjentów umów z Funduszem" - podaje OKO.press.

Umowy bez przetargów 

Na liście są wydawcy mediów prywatnych i publicznych. Fundusz podpisywał bezpośrednio umowy z wydawcami mediów w celu "zakupu czasu antenowego", lub "zakup czasu emisyjnego i audycji". Mógł to robić bez przetargów.


Umowy podpisywane były z upoważnienia ministra sprawiedliwości. W latach 2019-2023 Fundusz podpisał ich z wydawcami 244. Najwięcej w 2023 roku, który był rokiem wyborów parlamentarnych – 80 umów. Umowy ramowe opiewały maksymalnie na aż 104 miliony złotych, umowy wykonawcze zamknęły się kwotą 36 milionów złotych. W tej puli nie ma listy mediów, do których trafiły – przez pośredników – środki na promocję Funduszu.

Najwięcej zarobiła Wirtualna Polska 

Bezpośrednią umowę na najwyższą kwotę - na 3 miliony zł w styczniu 2023 roku podpisała spółka Orle Pióro - wydawca tygodnika "Do Rzeczy". Z Funduszu Sprawiedliwości Wirtualna Polska otrzymała na promocję 7,1 mln zł. 75 proc. z tej kwoty przypada na 2019 r.

Umowy podpisane przez Fundusz z wydawcą portalu niezalezna.pl i Telewizją Republika opiewają na prawie 5 mln zł.

Na liście znalazły się również m.in. Spółka Time S.A. (Super Express, Radio Eska, Eska Rock, VOX FM, Radio Plus) - 5,1 mln zł, Fratria (Sieci, wPolityce.pl) - 3,6 mln zł, RMF - 3,6 mln zł, Polsat - 3,1 mln zł, Spółka Spes oraz Fundacja Lux Veritatis (media ks. Tadeusza Rydzyka) - 3 mln zł, Axel Springer (Onet, Fakt, Newsweek) - 1,9 mln zł, Gremi Media (Rzeczpospolita) - 1,2 mln zł, Infor (Dziennik Gazeta Prawna) - 1 mln zł oraz PMPG SA – Platforma Mediowa Point Group (Wprost) - 861 tys. zł. 

Fundusz Sprawiedliwości zawierał umowy już po wyborach 15 października 2023 r. "Jako ostatnia 13 listopada 2023 umowę na 45 tys. zł podpisała Telewizja Media Narodowe powiązana z Robertem Bąkiewiczem" - podał OKO.press.

Lis oburzony, ale... 

Oburzenia opublikowanymi informacjami nie krył Tomasz Lis. "Obywatele przez lata zastanawiali się dlaczego przez lata musieli czytać i słuchać rzeczy od razy wydających im się wykwitem kłamstwa i bezczelności. Już wiedzą. Dlatego" - skomentował informacje OKO.press były redaktor naczelny Newsweeka. 

Internauci zwracają jednak uwagę, że Axel Springer dostawał pieniądze na promocję Funduszu Sprawiedliwości również w 2019 roku, kiedy to wspomniany Lis był redaktorem naczelnym "Newsweeka". 

MP

Ogromne pieniądze od Funduszu Sprawiedliwości. Fot. Mat. prasowe, Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura