Blog
epolitica dla obywateli nie polityków
epolitic
epolitic REBELIANT niskopienny
9 obserwujących 1027 notek 625976 odsłon
epolitic, 4 maja 2017 r.

Kolejny odcinek drogi ekspresowej S-5 oddany do użytku !

200 1 0 A A A

znalezione w sieci;

W czwartek zostanie oddany do użytku 18,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od węzła "Mieleszyn" do "Gniezno Południe". Jak poinformowała GDDKiA w Poznaniu, prace udało się zakończyć dwa miesiące przed planowanym terminem.

Poznański oddział GDDKiA poinformował również, że do czwartku zostaną wykonane wszelkie niezbędne prace związane z wydaniem pozwolenia na użytkowanie trasy. Dwujezdniowa ekspresowa droga ma "uwolnić" Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwić szybką i bezpieczną podróż.

"Nowa, ponad 18 km trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne" - zapewnia GDDKiA w komunikacie.

Inwestycja realizowana przez poznański oddział GDDKiA kończy się na granicy województwa kujawsko - pomorskiego. Dlatego dalszy etap zrealizuje bydgoski oddział GDDKiA. W drugiej połowie 2019 r. planowane jest oddanie do ruchu dalszych odcinków S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza. Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł, z czego 85 proc. stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

To nie koniec ofensywy na drogach. Ministerstwo Infrastruktury chwali się, że powstanie 2142 km za 81,1 mld złotych. To wszystko w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych, które zaplanowano na lata 2014-2023, z perspektywą do 2025 r. Na etapie przetargu jest 161 inwestycji. 
Do użytkowania oddano już w ramach programu zadania za łączną kwotę 1,8 mld zł. Jak informuje resort, wartość wydatków w całym poprzednim programie drogowym opiewała na 77 mld zł.

W sumie zawarto umowy z wykonawcami 96 inwestycji drogowych o łącznej długości ponad 1340 km, a ich wartość to 51,5 mld zł. Dodatkowo w przetargach znajduje się 65 odcinków tras o wartości 31,3 mld zł.
Gdzie powstaną nowe drogi jeszcze w tym roku?

Resort informuje, że w tym roku sieć dróg wydłuży się o 400 km. W samym tylko 2016 r. do użytku oddano łącznie 125,2 km dróg krajowych o wartości 5,65 mld zł. Do dyspozycji kierowców oddano 78,5 km nowych autostrad, w tym 37,3-km odcinek A1 Stryków-Tuszyn o wartości 1,4 mld zł oraz 41,2-km odcinek autostrady A4 Rzeszów-Jarosław o wartości 2,7 mld zł.


Opublikowano: 04.05.2017 09:03.
Autor: epolitic
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

niezależny antypolityczny głos obywatelski; kocham ten cytat z Cymańskiego /PIS/ cała prawda o rządach PRAWA i SPRAWIEDLIWOŚCI; "Mieliśmy ogromną kasę. Ale daliśmy ją bogatym i pogłębiliśmy rozwarstwienie społeczne. To jest tajemnica, o której się milczy. Bo albo popierasz PiS, albo milczysz. Ten brak krytycyzmu, to zapatrzenie i ten zachwyt nad dwoma latami naszych rządów, to przesada." Produkt Krajowy Brutto w 2014 r. wyniósł 1.728.677 mln zł - podał GUS. „Obecna klasa polityczna jest wychowana na socjalizmie i nie zna, nie potrafi wyobrazić sobie innego ustroju. Nie potrafi wyobrazić sobie państwa, które nie ingeruje w każdą dziedzinę życia.” GUS podaje że w całym kraju dofinansowano budowę 2604 kompleksów boisk sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”,

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • ruchy skrajnie prawicowe to żadna nowość w Niemczech były zanim się Merkel pojawiła w...
  • Panie Zbyszku ! jeszcze wam bokiem wyjdzie pojawienie się Alternatywy dla Niemiec - to nie jest...
  • nie wnikając w sensowność tej inwestycji zastanawiać może tylko jedna kwestia - dlaczego...

Tematy w dziale Gospodarka