Roznie to z z politykami i ich elektoratem bywa..To ,co dla jednych jest wada polityka ,dla innych może być zaletą.I tak.....jeden powie ,ze Prezes jest bezkompromisowy w walce o prawde i wartosci nadrzedne ,inny,ze jest niezdolny do kompromisu.
Oczywiście jak każdy człowiek ma J.Kaczyński wiele zalet. Ma także i wady, choć uswiadomienie tego, jego najzagorzalszym zwolennikom to zadanie karkołomne..Ale nie o tym chciałem...
Tym razem chciałem o Jego zasługach.
Z zasługami jest podobnie. To co dla jednych jest fatalnym posunieciem godnym pozałowania dla innych może być genialnym ruchem wyprzedzajacym przeciwnika.
Ma jednak Jarosław Kaczynski jedną niekwestionowaną zasługe w budowaniu polskiego pluralizmu i poprawy jakosci dyskursu politycznego w Polsce! Mam na mysli „uwłaszczenie” czy też , długie słowo „zalegitymizowanie” srodowiska intelektualnego bedącego w opozycji do grupy ,którą Rafał A. Ziemkiewicz nazywać lubi wdzięcznie „salonem”.
I to jest zasługa nie do przecenienia!Można nie lubic Kaczynskiego nie zgadzac się z nim ale trzeba mu to oddac!
Od poczatku odzyskania wolnosci aż do roku 2005 ton i range wydarzen kulturalnych i nie tylko nadawało szeroko pojete srodowisko „gazety wyborczej”.
Przejeło całkowicie inicjatywe i to co na początku stanowiło awangarde w krotkim czasie stało się glownym nurtem .Monopol po jakims czasie okazał się tak wygodny, ze każdy ,kto probował inaczej artykułowac rzeczywistosc natychmiast był stygmatyzowany jako oszołom ,nawiedzeniec, wzglednie nieudacznik czy miernota. I to w kazdej dziedzinie.W literaturze, teatrze, filmie ale tez w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej .Dzieki np. promocji teatru brutalistow przez niejakiego Romana Pawlowskiego-czołowego krytyka „GW”, przez długi czas nie można było wystawic przedstawienia ,.w którym nie było czegos o „pedałach „albo „lesbijkach” nie narazajac się na zarzut „ramola” albo człowieka ,który głowe ma jeszcze w XIX wieku ,i tu chce coś młodym ludziom o swiecie opowiadac...
- A kysz..Passe...Swiniom bajki opowiadac a nie teatr robić…!
W wielu innych dziedzinach było podobnie.Kto miał oczy ten widział.
I w takiej atmosferze dobrnelismy do roku 2005 ,kiedy to PiS przejeło władze i zaczeło robić swoje ku trwodze gawiedzi tak już swietnie uwłaszczonej i o swój byt spokojnej.
Nie to ,ze wczesniej nie istniały srodowiska bedące antytezą wymienionych..
Rafał Ziemkiewicz, Bronisław Wildstein, Krzysztof Skowronski ,żyli już, byli ,robili swoje ale ich dotychczasową działalnosc można porownac do działalnosci twórcow fanzinow z lat 80 -tych (przynajmniej taka była perspektywa „salonu”).Łatwo było ich głos uniewaznic jako ludzi spoza mainstreamu ,pieknoduchow ,gołowąsow,może i idealistow ale w gruncie rzeczy amatorow ,wiecznych buntownikow ,którymi nie warto sobie tak naprawde zawracac głowy ..
To przeciez nikt wazny,. Wazni jestesmy my!Nasze problemy to są...My musimy temu motłochowi tłumaczyc to wszystko a oni to tylko tego, no...i wode ludziom z mózgu robią....!
No i tak to sobie extra trwało i przyszedł ten nieszczesny 2005... I nagle ..Jeb!
Wildstein zostaje prezesem TVP, Skowronski radiowej Trojki, Ziemkiewicz zaczyna prowadzic programy w TVP gdzie plecie te swoje niebezpieczne androny....
I stało się ..Dzieki J.Kaczynskiemu wiele rozsądnych osob skupionych dzis np. w Rzeczpospolitej , dostało glejt; uprawomocniło się.Od tego czasu nie można już powiedziec o tych ludziach ”chłopcy z marginesu zycia politycznego” tylko „Pan Prezes TVP” czy ”Dyrektor radiowej Trojki”, ew. „Redaktor jednej z najwiekszych polskich gazet”.Skonczył się monopol na jedynie słuszną wizje swiata.Mozna się nie zgadzac z wyzej wymienionymi ale trzeba przyznac, dzieki nim przestrzen publiczna poszerzyła się znacznie.
I choc Prezes PiS robi wiele,żeby swoje zasługi uniewaznic, np. mianujac Urbanskiego w miejsce Wildsteina czy stawiając do pionu Lisickiego , to będę to Kaczynskiemu pamietał., a wdzieczni powinnismy być wszyscy.Bo uratował nas od hegemonii.Hegemonii „radykalnego obiektywizmu”-jak mowi o „GW”-wcach pewnien miły młody człowiek.




Komentarze
Pokaż komentarze (5)