Blog
Ludzie myślcie, to nie boli
eska
eska zapluty karzeł reakcji
278 obserwujących 1619 notek 3656131 odsłon
eska, 8 maja 2017 r.

Kilka słów o sprawach poważnych

2180 31 0 A A A

27 kwietnia br na stronie Episkopatu Polski* opublikowano bardzo ważny tekst, a mianowicie > 
Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych.

Muszę przyznać, że oczekiwałam jakichś mocnych reakcji, a tu prawie nic, zero. Trochę próbowała chyba pyszczyć GW, ale wszystko się rozmyło, a przecież jest to tekst, który pewnie przejdzie do historii KK w Polsce z powodu jednego tylko sformułowania:

Nacjonalizm przeciwieństwem patriotyzmu. 
Kościół w swoim nauczaniu zdecydowanie rozróżnia szlachetny i godny propagowania patriotyzm oraz będący formą egoizmu nacjonalizm.

Święty Jan Paweł II na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 1995 r. podkreślał, iż „należy ukazać zasadniczą różnicę, jaka istnieje między szaleńczym nacjonalizmem, głoszącym pogardę dla innych narodów i kultur, a patriotyzmem, który jest godziwą miłością do własnej ojczyzny. Prawdziwy patriota nie zabiega nigdy o dobro własnego narodu kosztem innych. To bowiem przyniosłoby ostatecznie szkody także jego własnemu krajowi, prowadząc do negatywnych konsekwencji zarówno dla napastnika, jak i dla ofiary. Nacjonalizm, zwłaszcza w swoich bardziej radykalnych postaciach, stanowi antytezę prawdziwego patriotyzmu i dlatego dziś nie możemy dopuścić, aby skrajny nacjonalizm rodził nowe formy totalitarnych aberracji. To zadanie pozostaje oczywiście w mocy także wówczas, gdy fundamentem nacjonalizmu jest zasada religijna, jak się to niestety dzieje w przypadku pewnych form tak zwanego «fundamentalizmu»”

Łups! I to po całości!
Osobiście mnie się ta wypowiedź naszego Episkopatu bardzo podoba, ale ja (jak wiadomo), jako pogrobowiec piłsudczyków, z dziadkami oficerami Komendanta i kresowym pochodzeniem, na Dmowskiego&Co mam poglądy ustalone od dawna.
Co nie znaczy, broń Boże, że mam coś przeciw obecnemu ONR na przykład, jego dzisiejsza odmiana, poza zewnętrznymi atrybutami, z twardym nacjonalizmem niewiele ma wspólnego, jest raczej odreagowaniem „patriotyzmu różowego” z czekoladowym orłem. No i oczywiście absolutnie szanuję i podziwiam bohaterstwo żołnierzy NSZ, Brygadę Świętokrzyską, Żołnierzy Wyklętych różnych formacji itp., bowiem po uczynkach ich poznacie – mówi Pismo.

Osobiście zafrapowało mnie tylko jedno zdanie:
Patriotyzmu, którego oblicze współtworzyli i sławili między innymi św. Królowa Jadwiga, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz czy Joachim Lelewel. 

Rozumiem królową Jadwigę i Kopernika, także Lelewel może być – ale Mickiewicz?
Czyżby biskupi oddali Mickiewicza Litwinom? To już chyba przesadna poprawność.
Wychodzi na to, że najlepsi – choćby Piłsudski czy Anders, to też nie Polacy, tylko polscy patrioci. No nie wiem - czy to aby nie przesada w drugą stronę, właśnie nacjonalizmem podbarwiona?
Ale mniejsza o to, dokument bardzo istotny, przypominający nauczanie św. JPII, a tu cisza, zero dyskusji....

----------------------------------------

To był jeden temat, ale jest i drugi, zupełnie odmienny. Oto tekst, na który natrafiłam wczoraj całkiem przypadkiem:

„Jak za czasów Piotra, również i dziś Kościół, jeden, święty, powszechny i apostolski, ma tylko jednego prawowitego Papieża. A przy tym od trzech lat żyje wśród nas dwóch Następców Piotra. Nie stanowią dla siebie konkurencji, ale ich obecność jest naprawdę niezwykła. Byłem świadkiem tego, jak Benedykt XVI na zakończenie swego pontyfikatu złożył Pierścień Rybaka, co normalnie ma miejsce po śmierci Papieża. Postanowił jednak nie rezygnować z obranego przez siebie imienia, w odróżnieniu od Celestyna V, który po rezygnacji na nowo stał się Pietrem da Morrone. 
Nie mamy jednak dwóch Papieży, ale posługa papieska została poszerzona, ma elementy czynny i element kontemplacyjny. 
I dlatego właśnie Benedykt XVI nie zrezygnował ani ze swego imienia, ani z białej sutanny. Dlatego też do dzisiaj jego prawowitym tytułem jest Jego Świątobliwość.
Z tego też względu nie wycofał się do odizolowanego klasztoru, lecz pozostał wewnątrz Watykanu. W 2013 r. ten wielki teolog na Stolicy Piotrowej został więc pierwszym Papieżem Seniorem w historii. Od tej chwili jego rola jest całkiem inna niż wspomnianego już św. Celestyna V, który po dymisji, chciał powrócić do pustelni, został jednak uwięziony przez swego następcę Bonifacego VIII”. 
**

Są to słowa abp Georga Gänsweina, sekretarza Benedykta XVI i jednocześnie prefekta Domu Papieskiego Franciszka.*** Padły rok temu i zostały bardzo różnie skomentowane, przykład:

Zamieszanie komentuje także profesor Roberto de Mattei. Według uczonego, słowa arcybiskupa Gänsweina potwierdzają, że kryzys w Kościele jest większy niż kiedykolwiek dotąd. „Papiestwo to nie jest ministerstwo, które może nagle być powiększone, ponieważ jest to posługa nadana osobiście przez Jezusa Chrystusa. To posługa Jego jedynego Wikariusza i jedynego następcy Piotra” – zauważa.  De Mattei podkreśla również, że to co wyróżnia Kościół od każdej innej wspólnoty wyznaniowej, to właśnie istnienie zasady jednego papieża.
 „Dyskurs biskupa Gänsweina sugeruje istnienie Kościoła dwugłowego, co tylko potęguje i tak już niezwykle kłopotliwe zamieszanie”.

Reszta komentarzy w linku pod notką**, natomiast u nas oczywiście cisza.
I znowu łups! W tym przypadku osobiście mam takie odczucie, jakby mnie ktoś już zupełnie skołował. Wygląda na to, że mamy nie tylko podwójnego papieża, ale całą trójcę, wszak abp posługujący i pośredniczący pomiędzy nimi to chyba najważniejsza postać w tej trójcy. Papież kontemplujący, papież zarządzający i moderator, abp Don Giorgio, znany też jako Piękny Georg, który czas wolny spędza na grze w tenisa oraz na lataniu samolotami.....****

-------------------------------------------------------------------
Cóż, znowu poruszam tematy, wokół których wszyscy chodzą na paluszkach. Naprawdę nie wyszukuję ich celowo, nic z tych rzeczy. Same gdzieś w którymś momencie włażą mi w oczy i każą pisać. Widać takie moje powołanie :)
 

http://episkopat.pl/chrzescijanski-ksztalt-patriotyzmu-dokument-konferencji-episkopatu-polski-przygotowany-przez-rade-ds-spolecznych/
**http://www.pch24.pl/nie-moze-byc-dwoch-papiezy---watykanisci-o-glosnych-slowach-sekretarza-benedykta-xvi,44050,i.html#ixzz4gUlw15FL
***http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/komentarze/art,2077,abp-gnswein-i-dwaj-papieze-od-kuchni.html
****http://www.georgganswein.com/galleryphotoalbum1english.html

 


Opublikowano: 08.05.2017 16:55.
Autor: eska
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image web tracker

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Największym zagrożeniem dla życia i zdrowia Polaków jest system ochrony/służby zdrowia!
  • @blackley Ciut się Pan zaplątał, niestety.... PAD niczego nie konstruuje, proszę się nie...
  • Ok - ale mnie ta łopatologiczna propaganda z obu stron kompletnie nie rusza, natomiast wkurza...

Tematy w dziale Społeczeństwo