Dzisiaj przypada ostatni, jakże upalny, dzień kalendarzowej wiosny, bo astronomiczne LATO już jest!! Za kilkanaście godzin najkrótsza noc!
Lato, Lato, Panie Sierżancie!
Dla przypomnienia, dwie oczywistości, zapewne wertowane przez wszystkich w podstawówce na lekcjach geografii! Ponieważ w moim przypadku, było to ponad pół wieku temu, to dla przypomnienia i utrwalenia, sobie i potencjalnym zainteresowanym.
W skrócie na podstawie linku jak niżej, dzisiaj, jako że żyję na naszej "dalekiej północy", mój dzionek wyniesie ok, 17 godzin i 20 minut, ale na krańcach południowych to ponad godzinę mniej, bo ok. 16 godzin i 13 minut. Zimą sytuacja się odwróci, dłużej słońce świecić będzie w górach, bo 8 godzin i 20 minut, a u nas nad morzem, 7 godzin i 10 minut jeno! Wszakże równowaga zachowana być musi:-)
https://www.gum.gov.pl/pl/transfer-wiedzy/inne/mapy-godzin-wschodu-i-z/2652,Mapy-godzin-wschodu-i-zachodu-slonca-w-Polsce.html
Cytat z linku, pogrubienia moje.
Podobnie jest ze zmianami godziny wschodu i zachodu słońca, lecz w tym przypadku konkretna godzina wschodu czy zachodu słońca zależy również od przyjętego lokalnie wariantu czasu urzędowego, powiązanego w praktyce z ruchem obrotowym Ziemi. Obrót Ziemi wpływa na to, iż różnica czasu odpowiednio wschodu lub zachodu słońca na obszarze Polski w dniu równonocy wiosennej i jesiennej (ok. 21 marca i ok. 21 września) może wynieść maksymalnie ok. 40 minut (ok. 10° różnicy długości geograficznej między wschodnim i zachodnim krańcem Polski), ale już w dniach przesileń letniego i zimowego (ok. 21 czerwca i ok. 21 grudnia) różnica ta jest maksymalna pomiędzy północno-wschodnim krańcem Polski (Suwalszczyzna) a południowo-zachodnim krańcem Polski (okolice Zgorzelca – tzw. Worek Turoszowski), lub pomiędzy południowo-wschodnim krańcem Polski (Bieszczady) a północno-zachodnim krańcem Polski (Świnoujście) i wynosi odpowiednio ok. 53 minuty lub 63 minuty. Wynika to z kształtu i usytuowania terytorium Polski.
Najdłuższy dzień w Polsce (podczas przesilenia letniego), twa zatem od ok. 17 godzin i 20 minut na północnych krańcach naszego kraju do 16 godzin 13 minut na południowych krańcach.
Najkrótszy dzień w Polsce (wypadający 21 grudnia podczas przesilenia zimowego) trwa od 7 godzin i 10 minut do 8 godzin i 20 minut odpowiednio na północnych i południowych krańcach kraju.
Przykłady, bardzo proszę jutrzejsze wschody i zachody słońca.
Różnica w długości pierwszego letniego dnia na krańcach północ - południe. Godzina wchód/zachód słońca.
Gdańsk - 4.10/21.24
Zakopane - 4.34/20.49
Różnice w godzinach wschodu i zachodu słońca, na krańcach Rzeczypospolitej.
Suwałki - 3.54/21.05
Kołbaskowo - 4.34/21.34
Hm, im dalej na północ tym długość letniego dnia większa, w takim norweskim Alesund na przykład. Słońce dziś wstało i zajdzie:
3.36/23.37!!! , a to jeszcze nie jest tak bardzo północnie, białe noce, białe noce, a w zimie na odwyrtkę, czarne dni!!! Ohyda!
Dlatego zawsze optowałem za "sprawiedliwością rónikową", tam mniej więcej jest po równo. Dwanaście godzin dnia i dwanaście nocy, wschód słońca 6 rano, a zachód o 18, zero stresów, "egalite" przez cały rok!
No i powtórki, część druga, gdzie Słońce wschodzi i kędy zapada? To też po ponad pięćdziesięciu latach od ostatniej lekcji geografii nie było dla mnie oczywiste! Skorzystałem z poradnika dla ucznia, cytaty jak poniżej. Mówiąc krótko, dokładnie na wschodzie i zachodzie Słońce wstaje i zachodzi tylko podczas równonocy, wiosennej oraz jesiennej. Dla bardziej zainteresowanych, link i "wyciągi" z linku.
https://brainly.pl/zadanie/6202550
wiosna - wschód na wschodzie zachód na zachodzie
lato - wschód na północnym-wschodzie zachód na północnym-zachodzie
jesień - wschód na wschodzie zachód na zachodzie
zima-wschód na południowym- wschodzie zachód na poludniowym zachodzie
Zatem, pierwszych promieni letniego Słońca wypatrujmy na północnym zachodzie!
Słońce na całej kuli ziemskiej wschodzi dokładnie na wschodzie a zachodzi na zachodzie tylko dwa razy w roku - 21 marca i 23 września (patrz -> zmiana oświetlenia Ziemi oraz zmiana długości dnia i nocy w ciągu roku). Ruch obiegowy Ziemi sprawia, że miejsca wschodu i zachodu Słońca ulegają przesunięciu. Wraz ze zmianą miejsc wschodu i zachodu w ciągu roku zmienia się wysokość Słońca nad horyzontem w momencie górowania, czyli w południe słoneczne.
W Warszawie, podobnie jak na całym świecie, miejsca wschodu i zachodu Słońca pokrywają się dokładnie z kierunkiem wschodnimi i zachodnim w dniu 21 marca i 23 września. Słońce góruje wówczas na wysokości 37°45'. Po 21 marca, razem z pozorną wędrówką Słońca, miejsca wschodu i zachodu przesuwają się w kierunku północnym. Słońce wschodzi wówczas na północnym wschodzie, a zachodzi na północnym zachodzie. 22 czerwca Słońce góruje najwyżej w ciągu całego roku w Warszawie, tzn. pod kątem 61°12'. Po 22 czerwca Słońce przemieszcza się na południe. Po 23 września Słońce wschodzi na południowym wschodzie, a zachodzi na południowym zachodzie. 22 grudnia Słońce w Warszawie w południe słoneczne góruje najniżej w ciągu całego roku, tzn. pod kątem 14°18'.
PS. Bonus letni, rymowanka z mojego archiwum, na temat letnio, bardzo istotny, czyli rzecz o diecie cud!
https://felikslangenfeld3.blogspot.com/2016/04/rymowanka-umiarkowianka.html
Inne tematy w dziale Rozmaitości