36 obserwujących
1985 notek
1323k odsłony
  78   0

Roch Kowalski (XVII w.) i Janusz Kowalski (XXI w.) widoczna wspólnota intelektu

Rozumowy syndrom sienkiewiczowskiego Rocha Kowalskiego ma kontynuatora w polskim rządzie w osobie Janusza Kowalskiego /sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych/. Obaj Kowalscy zademonstrowali swoje „talenty deliberacyjne*” odsłaniające ich cechy osobowościowe sprzyjające do wykorzystania ich przez współczesnych im intrygantów politycznych.

Zarówno Roch jak i Janusz wyjątkowo się do tego nadawali z powodu pozycji społeczno-politycznych. Roch, szlachcic i rycerz, a Janusz polityki i wiceminister, obaj obecni w mainstreamie** współczesnego im świata władzy, jako jej prezenterzy.

Sienkiewiczowski Roch tak był rekomendowany w Trylogii:

„Szlachcic znany z małego rozumu i ogromnej siły, łamał podkowy w rękach; Zagłoba przekonał go, że jest jego wujem, a w ten sposób uratował siebie i innych pułkowników od śmierci w Birżach; Głupotę Rocha wykorzystuje Zagłoba, stanowiący jego przeciwieństwo pod względem sprytu. Mistrz forteli apeluje do rodzinnych uczuć Kowalskiego, podając się za jego wuja i tym samym całkowicie stępiając jego czujność”

www.Henryk Sienkiewicz „Potop” - Roch Kowalski - charakterystyka (wypracowania24.pl)

Zaś pisowski Janusz /Zjednoczona Prawica/ sam się rekomendował w programie „Jastrzębowski wyciska” /sS24/ gdzie na pytanie , dlaczego tak ostro krytykuje Unię i dopuszcza polexit odpowiedział, że jest to dla niego patriotyczny obowiązek.

„Jestem polskim politykiem i patrzę na polskie interesy. Polacy budzą się z takiego snu, w którym Unię traktuje się jako dobrego wujka, który daje nam pieniądze. Polska traci, wystarczy spytać transportowców, energetyków – oznajmił Kowalski. UE trzeba traktować jak Gazprom – na ostro”.

www.Kowalski: Na Unii tracimy. Odejście od węgla to samobójstwo, alternatywą gaz Putina - blog Salon24 news

Obie prezentacje dowodzą, że zarówno Roch jak i Janusz zupełnie bezwiednie posłużyli politycznym interesom, o których obaj nie mają /Roch nie miał/ najmniejszego pojęcia. Więc intelektualne pokrewieństwo obu Kowalskich - tego  Trylogii i tego ze Zjednoczonej Prawicy - jest nadzwyczaj wyraźne.

Obaj łatwo się transformowali w środowiskach dających im złudzenie przydatności na politycznej szachownicy w pozycji figur, gdy w rzeczywistości są /Roch był/ tylko pioneczkami.

Ot, bezwzględne prawo polityki. Tylko ludzi żal!


*Deliberacja to proces rozważania i konfrontowania ze sobą lub z innymi własnych uczuć, emocji czy poglądów. W psychologii jest to, według Pierre'a Janet, jeden z głównych procesów odpowiadających za kształtowanie i ewolucję osobowości. Wikipedia

**Mainstream – nurt myślowy bądź stylistyczny reprezentowany przez większość twórców. Mainstream może odnosić się do: czegoś, co jest aktualnie typowe i często spotykane czegoś, co jest dostępne dla szerokiego grona ludzi, promowane w środkach masowego przekazu Wikipedia.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale