folt37 folt37
30
BLOG

Maj –miesiącem humanizmu, patriotyzmu i piękna

folt37 folt37 Społeczeństwo Obserwuj notkę 0

image


1-go maja humanizm demonstrowany jest w pochodzie pracobiorców, patriotyzm 2 maja w dzień flagi i 3 maja /konstytucja/, zaś piękno ukwieconego miesiąca to naturalny dar natury.

Współczesna cywilizacja chełpi się rzeczywistym postępem towarzyszącym ludziom począwszy od techniki po humanizm. Rzeczywiście postęp w technice jest gigantyczny osiągnięty głównie przez komputeryzację /cyfryzację/ zaangażowaną we wszystkie dziedziny życia.

Natomiast egzystencjonalne bytowanie ludzi jest w tej cywilizacji zagubione. Humanizm jako postawa intelektualna i moralna uznająca człowieka za najwyższą wartość moralną i źródło wszelkich innych wartości – osiągnął dzisiaj powszechną akceptację. Zaś owoc tej akceptacji zwany humanitaryzmem polegającym na poszanowaniu człowieka i jego godności oraz pragnieniem oszczędzenia mu cierpień, szczególnie tych zadawanych przez ludzi globalnie nie istnieje /wojny/.

Ludzkość jako gatunek wspólnotowy praktykuje dwie postawy wobec cierpień – jedna to najokrutniejsze formy cierpień zadawane przez jednych ludzi ludziom innym jako instrument wymuszania posłuszeństwa / polityka/ i druga, pomocowa, w czynnym uśmierzaniu ludzkich cierpień, a czasem ich eliminowania /głównie medycyna/.

Ogół ludzkości jest konglomeratem nieprzewidywalności postaw. Ci sami ludzie w różnych etapach życia są zupełnie inni. Na przykład politycy. W czasie etapu zabieganie o popularność wyborców są rzeczowi, dobrze rozeznani w stosunkach społecznych potrafiący przekonująco argumentować swoje programy polityczne i zdobyć władzę wygranymi wyborami. Kiedy już tę władzę mają diametralnie zmieniają się z reprezentantów narodowej wspólnoty (!) na sekciarską ekipę prezenterów wyłącznie interesów obozu władzy – rozszerzonej o twardy, własny elektorat.

Symptomem tej przemiany są dokonywane rewizje porządku konstytucyjnego w państwach zawsze na rzecz wydłużania czasu posiadanego mandatu władzy przez wydłużanie jego kadencyjności – np. prezydenta /Rosja, Białoruś, Turcja/ i redukowanie struktur kontrolnych w państwie zawężaniem ich instytucjonalnej roli tylko do uprawnień władzy wykonawczej.

W ten sposób zanika misja władzy obdarzonej zaufaniem narodu na władzę „zatroskaną” swoim trwaniem i pielęgnującą własną popularność tylko pośród swojego elektoratu.

W pierwszym zdaniu notki wymieniłem dni maja symbolizujące humanizm, patriotyzm i piękno wiosny. Nie ma tam przypomnienia o naszej, już 18-sto letniej przynależności do Unii Europejskiej. Mniemam, że u wielu czytelników nie przyjęto by faktu wstąpienia Polski do UE za godne porównania choćby z rocznicą konstytucji 3 Maja.

Ja jednak uważam, że oba te fakty historyczne mają wspólny, patriotyczny pierwiastek „zatroskania” o losy Ojczyzny.

• Uchwalenie Konstytucji 3maja miało być impulsem do odnowy Rzeczpospolitej i uniezależnienia jej od Rosji. Na to nie godziła się caryca Katarzyna Wielka, która pod pretekstem obrony wolności, wysłała do Polski rosyjską armię. W efekcie Polska przegrała wojnę, której konsekwencją był II rozbiór Polski.

Niepowodzenie.

https://historia.org.pl › 2021/05/01 › wojna-w-obronie-ko...

• 18-to letnie członkostwo Polski w UE /i obecność w NATO/ bardzo umocniło naszą niepodległość i wyniosło Polskę do pozycji „kraju rozwiniętego”.

Powodzenie.

https://www.tvp.info › polska-oficjalnie-dolacza-do-grona...

Dni majowe są więc dniami radosnymi dla Polski, kraju frontowego z objętego wojną w Ukrainie, co nieuchronnie kojarzy się z poczuciem naszego bezpieczeństwa, które jak pokazuje historia jest chwiejne.

Pamiętając o historii wymieniajmy dzisiaj pozdrowienia ubogacone słowami „niech się święci 3 Maja!

Niech się święci!

PS.

Ubolewam nad mizernym oflagowaniem osiedli mieszkaniowych.


folt37
O mnie folt37

Jestem absolwentem Politechniki Poznańskiej (inżynier elektryk - budowa maszyn elektrycznych). Staż pracy: 20 lat w przemyśle i 20 lat w administracji państwowej szczebla wojewódzkiego - transformacja gospodarki z socjalistycznej na rynkową.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo