64 obserwujących
471 notek
896k odsłon
1146 odsłon

Ukraina: Majdan przeciw korupcji... 2019 część 2

Wykop Skomentuj22

Większość społeczeństwa nie wierzy w szczerość działań władz. One jednak chowają się za ukraińskością, odwołując się nawet do tradycji nacjonalistycznych. W rzeczywistości robią to samo, co poprzednicy. Moim zdaniem taka sytuacja prowadzi do znacznie większego niebezpieczeństwa. Działania poprzedniej władzy dyskredytowały prorosyjską narrację i dyskusje o powrocie do koncepcji ZSRS 2. Uderzały więc w zwolenników tej opcji. Sam pochodzę z Charkowa i widziałem jak wielu z nich było rozczarowanych tym, co się działo. W efekcie w decydującym momencie, w 2014, zaskakująca ich liczba przyjęła postawę proukraińską.   (...)

Obawiam się, że aktualne władze swoimi działaniami podważą sens nie tylko walk o Ukrainę toczonych przez naszych przodków, ale i tych, które się toczą teraz, od pięciu lat. "Sława Ukrainie", hymn OUN, itd. To wszystko jest kompromitowane. Wielu ludzi może się zniechęcić nie tylko w odniesieniu do konkretnych polityków, ale mogą zwątpić w sens istnienia państwa ukraińskiego.  

(źródło)

Mamy więc okoliczności aktualnych protestów. Przy okazji, mimo że "azowcy" w publikowanych sondażach nie istnieją (bo nikt ich nie umieszcza w ankietach), Petro Poroszenko po pięciu latach ignorowania jednostki i próbie wykreślenia jej z największego sukcesu sił ukraińskich w tej wojnie - wyzwolenia półmilionowego Mariupola leżącego na drodze z kontynentalnej Rosji na Krym, o czym pisałem w poprzedniej notce... W aktualnej sytuacji zdecydował się na odwiedzenie jednego z posterunków pułku "Azow" na froncie z okazji Dnia Ochotnika ustanowionego na Ukrainie na 14.03. Nie będę komentował poniższego filmiku. Mowa ciała widocznych na nim postaci mówi sama za siebie. Warto podkreślić, że to spotkanie szeregowych frontowców z naczelnym zwierzchnikiem sił zbrojnych.


Nie zmienia to faktu, że polityczny Ruch Azowski/Korpus Narodowy z "Azowem" łączą weterani tej jednostki. Sam pułk wielokrotnie pokazywał, że po prostu wykonuje rozkazy przełożonych i nie angażuje się w politykę. Jednak w tym tygodniu akurat na ich ręce pan prezydent zdecydował się na złożenie życzeń wszystkim walczącym w batalionach ochotniczych w 2014/15.

No i nadszedł dzień dzisiejszy...

image

Biłeckij odpowiadając na zarzuty ludzi Poroszenki, że antykorupcyjne protesty są w interesie Rosji, przypomniał że prezydent Ukrainy był współtwórcą... Partii Regionów i do 2012 był ministrem (ds. rozwoju) w rządzie sformowanym przez tę partię pod patronatem... Janukowycza.

image

Przejście pod kancelarię prezydenta

image

... oraz radykalny atak. Świnek.

image

image


Ten Majdan jakoś "głównego nurtu" na zachód od Bugu nie interesuje. Przyznacie jednak, że pod kilkoma względami jest dość ciekawy.

Aktualizacja - montaż-skrót z demonstracji


To jednak było prawdziwe świństwo.

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka