Premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Obara
Premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Obara

Premier: 15 października powtórzył się także w kwietniu

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 130
Mimo, że Koalicja Obywatelska zajęła drugie miejsce w wyborach, to może mówić o sukcesie. Kandydaci partii zostali prezydentami wielkich miast. Zadowolenia nie krył premier Donald Tusk. – Mogę uroczyście to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, Polaków i Polek, którzy wierzą w swoje siły - 15 października powtórzył się także w kwietniu – powiedział lider PO po opublikowaniu wyników sondażu Ipsos.

Trzaskowski liderem demokratycznej Polski samorządowej

Premier zabierając głos po przedstawieniu wyników sondażu exit poll podkreślił, że po czterech miesiącach od wygranych 15 października wyborów parlamentarnych - według niego bardzo trudnych - ma "najważniejszą wiadomość".

– Mamy dziś wiadomość dnia - Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej Polski samorządowej, uzyskał kapitalny wynik – oświadczył premier.


Z sondażu exit poll Ipsos dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że Rafał Trzaskowski (KKW Koalicja Obywatelska) wygrywa w pierwszej turze wyborów na prezydenta stolicy z wynikiem 59,8 proc. Daleko za nim znaleźli się: Tobiasz Bocheński (KW Prawo i Sprawiedliwość) uzyskując 18,5 proc., Magdalena Biejat (KKW Lewica) 15,8 proc., Przemysław Wipler (KWW Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy) 3,9 proc., Janusz Korwin-Mikke (KW Bezpartyjni) 1,5 proc., Romuald Starosielec (KW Ruch Naprawy Polski) 0,5 proc.

Powtórka 15 października 

– Wiecie dlaczego wygraliśmy wybory 15 października? Wiecie dlaczego dzisiaj ta nadzieja jest jeszcze większa, że Polska będzie się zmieniała dokładnie w tę stronę, o jakiej marzyliśmy - Polskę szczęśliwą, ludzi odpowiedzialnych, ludzi, których każdy szanuje? Bo wiedzieliśmy, że będzie trudno. Nie wszyscy dawali nam takie stuprocentowe gwarancję, że po 15 października ta koalicja, która odegnała złe demony, że utrzymamy to poparcie, a nawet je zwiększymy w wyborach samorządowych – mówił premier.

– Dzisiaj mogę uroczyście to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, Polaków i Polek, którzy wierzą w swoje siły, że 15 października powtórzył się także w kwietniu – podkreślił szef rządu.

Przyznał, że jest "naprawdę bardzo dumny z nas wszystkich, ze wszystkich Polek i Polaków". – 15 października powtórzył się w kwietniu – oświadczył premier.

– To, że udało nam się odbić kolejne województwa, to że w miastach PiS, nasz główny oponent, poniósł spektakularną klęskę, to nie zmienia faktu, że dzisiaj widzimy, że ta droga nie będzie łatwa, także w przyszłości. Nic nie będzie łatwe - w świecie, w Europie i w Polsce – zaznaczył Tusk.

– Dlatego z taką satysfakcją mogę dzisiaj powiedzieć, że na tej trudnej drodze mamy wielu liderów, wiele liderek – dodał.

Według sondażu exit pool, przeprowadzonego przez Ipsos, w wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju uzyskali: PiS - 33,7 proc., KO - 31,9 proc., Trzecia Droga - 13,5 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy - 7,5 proc., Lewica - 6,8 proc

MP

Premier Donald Tusk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Fot. PAP/Marcin Obara

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka