Warszawa, 23.04.2024. Premier Donald Tusk (P) oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak (L) podczas oświadczenia dla mediów w KPRM w Warszawie, 23 bm. (ad) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 23.04.2024. Premier Donald Tusk (P) oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak (L) podczas oświadczenia dla mediów w KPRM w Warszawie, 23 bm. (ad) PAP/Paweł Supernak

Potężne wzmocnienie naszej obronności. Brytyjskie myśliwce na polskim niebie

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 53
Brytyjski premier podkreślił, że między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która kontekście wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo. Rishi Sunak zapowiedział plany wsparcia naszego kraju. Brytyjskie myśliwce Eurofighter Typhoon mają wzmocnić obronę powietrzną Polski.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak spotkał się z premierem RP

Szef brytyjskiego rządu spotkał się we wtorek w Warszawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Premier Tusk relacjonował, że podczas spotkania w cztery oczy politycy rozmawiali przede wszystkim o bezpieczeństwie i obronności. "O bezpieczeństwie Polski, Wielkiej Brytanii, Europy" - podkreślił szef polskiego rządu.

Przyznał, że temat ten poruszali także podczas rozmowy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Nie ulega wątpliwości, że z tych różnych podejmowanych inicjatyw, w których nasze oba pastwa są aktywne, musi natychmiast narodzić się skoordynowana polityka bezpieczeństwa, która obejmie cały kontynent i Wielką Brytanię" - powiedział.

"I taka jest nasza wspólna intencja, musimy zakończyć ten czas pewnej konkurencji i współzawodnictwa, między różnymi inicjatywami na rzecz obrony Europy, Wielkiej Brytanii" - dodał.

"Musimy także skłonić wszystkich naszych partnerów do pełniej koordynacji systemów, sprzętu, polityk bezpieczeństwa, tak, żeby było coraz więcej skutecznych akcji, a coraz mniej konferencji, słów, formatów i politycznych inicjatyw" - mówił. Wyraził również zadowolenie, że obaj politycy "znaleźli wspólny język".


"Wymieniliśmy także nasze doświadczenia i opinie na temat walki z nielegalną imigracją. Mamy tutaj zbieżne poglądy i podobną determinację" - mówił. Premier podkreślił, że choć zdaje sobie sprawę z tego „z jak delikatną materią obcuje, zadaniem nr 1. każdego rządu jest ochrona swoich obywateli, ochrona swojego terytorium i kontrola swojej granicy”. Dodał, że w tym zakresie Polska i Wielka Brytania „będą szukały wspólnych przedsięwzięć”.

Premier Tusk dziękował brytyjskiemu premierowi za zrozumienie specyfiki polskiej sytuacji: granicy z Rosją i Białorusią.

Z kolei premier Rishi Sunak relacjonował, że rozmawiał z szefem polskiego rządu m.in. o wykorzystaniu zablokowanych rosyjskich aktywów, presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej oraz współpracy energetycznej.

"Chciałbym powiedzieć o niesamowitej sile, jaka cechuje nasze relacje" - mówił premier Wielkiej Brytanii. "Jesteśmy sojusznikami na zawsze" - dodał w języku polskim Sunak.


Premier Sunak: Myśliwce Typhoon trafią do Polski

Szef brytyjskiego rządu zapewnił, że Wielka Brytania nie zapomni o tym, że to polscy piloci ratowali życie Brytyjczykom walcząc w bitwie o Anglię.

"Jesteśmy wielkimi potęgami wojskowymi, które pomagają Ukrainie. Od dwóch lat pomagamy sąsiadowi Polski. Jeśli chodzi o naszą pomoc wojskową to chcę jeszcze bardziej pomóc. Dlatego dziś ogłosiłem dodatkową pomoc (w wysokości) pół miliarda funtów, żebyśmy mogli jeszcze bardziej wspomóc finansowanie zakupu sprzętu (dla Ukrainy)" - mówił.

Sunak zwrócił uwagę, że między Polską a Wielką Brytanią "jest wielka więź, która buduje bezpieczeństwo w tej sytuacji". "Polska wydaje najwięcej na bezpieczeństwo ze wszystkich sojuszników NATO" - mówił.


Dodał, że podczas wizyty rozmawiano także o możliwościach przemysłu zbrojeniowego. "Budujemy fregaty oraz nowy system obronny, który będzie bronił przestrzeni powietrznej nad Polską. Wzmocnimy naszą współpracę we wszystkich formatach po to, żebyśmy mogli współpracować nad najważniejszymi aspektami obrony powietrznej" - powiedział.

Sunak przekazał, że w ramach wsparcia Wielka Brytania wyśle do Polski myśliwce Typhoon, które będą bronić polskiej przestrzeni powietrznej. Dodał, że w ramach trwającego do czerwca ćwiczenia NATO Seadfast Defender, do Polski zostanie wysłanych 16 tys. brytyjskich żołnierzy.

Jak mówił, z premierem Tuskiem rozmawiał również o „pogłębieniu współpracy w zakresie energetyki”. Zaznaczył też, że wartość wymiany handlowej między Polską a Wielką Brytanią podwoiła się i sięga obecnie 30 mld funtów.


SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka