ECAG
Prezentujemy niżej link do amatorskiego filmu, na którym widać barbarzyńskie praktyki niszczenia, przez wspieranych przez NATO rebeliantów, zabytków kultury starożytnej [1]. To kolejny z przykładów brutalizacji coraz bardziej napędzanego z zewnątrz konfliktu [2].
W materiale z początków listopada b.r. informowaliśmy o zniszczeniach Starego Miasta w Aleppo w ramach, których ucierpiał również Meczet Umajjadów – sanktuarium islamskie z VII wieku o ogromnym znaczeniu, w którym znajdowały się relikwie ważne dla dwóch monoteistycznych religii: chrześcijaństwa i islamu [3].
W kontekście tych wydarzeń warto również przypomnieć naszą notatkę z 21 sierpnia, kiedy donosiliśmy o zbombardowaniu przez samoloty NATO fragmentów starożytnego rzymskiego miasta Leptis Magna [4].
Film znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=I338JewePRI
Komentarz redaktorski:
Zmarły w 1980 roku znany francuski archeolog, dyrektor paryskiego Luwru André Parrot miał kiedyś powiedzieć: „Każdy kulturalny człowiek ma dwie ojczyzny: swoją własną i Syrię”. Dla ludzi, których kulturowe horyzonty zamykają się jedynie w cywilizacji konsumpcyjnej, którzy nie potrafią spojrzeć wstecz, głębiej niż na dwa, trzy stulecia brak jest zrozumienia dla tego co obecnie odgrywa się w Syrii. Dla archeologów, historyków, badaczy kultur, którzy poświęcili wiele lat swojego życia, na syryjskiej ziemi żyjąc obok naznaczonych starożytną historią i kultura ludzi odgrywa się prawdziwy dramat.
To w Syrii wynaleziono pierwszy alfabet. To Syria dała początek wielu ideom, religiom, prądom filozoficznym. To właśnie tam, na zboczu unoszącej się nad Damaszkiem góry Kasjun, znajduje się jaskinia, w której, według legendy biblijnej, Kain zabił Abla. Kilka kilometrów dalej na Zachód, na szczycie pagórka pod rozłożystym drzewem wybudowano grobowiec samego Abla. To tam, pięćdziesiąt kilometrów na północ od Damaszku, w miejscowości Maalula znajduje się jedyne takie miejsce na Ziemi, gdzie jeszcze mówi się po aramejsku – językiem Jezusa Chrystusa.
Warto również pamiętać, że to nie tylko ziemia ważna dla wyznawców monoteizmów. Damasceńskie kolumny świątyni Jowisza przypominają nam o jeszcze starszej politeistycznej przeszłości. Sto czterdzieści kilometrów na południe od Damaszku, w Bosra znajdują się zabytki, wciąż pamiętające wojowników Aleksandra Wielkiego. To na syryjskiej pustyni znajdują się ruiny rzymskiej Palmiry. Przykłady te można mnożyć...
Wielkim dramatem współczesnego świata jest to, że ośrodek siły, o największym potencjale środków destrukcji, stojący za kulisami kulturowego wyjaławiania Syrii (tak jak wcześniej Iraku) sam nie posiada spuścizny historycznej i kulturowej, co czyni go zupełnie niewrażliwym na bezpowrotne straty dziedzictwa cywilizacji ludzkiej.
Kornel Sawiński
Źródła:
https://www.youtube.com/watch?v=I338JewePRI
https://www.facebook.com/Archeologie.syrienne
1 https://www.youtube.com/watch?v=I338JewePRI
2 http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/teraz-obama-moze-wiecej-poplynie-bron-dla-powstancow,291704.html
3 http://geopolityka.org/syria-2012/1848-cywilni-mieszkancy-aleppo-przeciwko-przemocy
4 http://www.geopolityka.org/images/stories/secag/PDF/LIBIA_2011.pdf , s.68.
Przeczytaj również:
Info ECAG: Obronna współpraca rosyjsko-serbska
Piotr Woźniak: IRGC – strażnik irańskiego bezpieczeństwa
Jesteśmy od zachodu i wschodu w „kleszczach” wielkich mocarstw. Ale jakbyśmy nie patrzyli, tej sytuacji nie da się zmienić nawet specustawą. Zmienić można jakość polityki zagranicznej...– mówi Maciej Wydrzyński (Ruch Palikota), poseł na Sejmu RP VII kadencji w rozmowie z dr Rafałem Zgorzelskim.
Pobierz bezpłatną książkę: Kornel Sawiński, Libia 2011, Warszawa 2012
Na portalu umieszczamy różne komentarze, analizy i materiały dotyczące stosunków międzynarodowych, geopolityki i relacji między mocarstwami.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka