Geopolityka.org Geopolityka.org
98
BLOG

Tomasz Skowronek: Zapiski o Ameryce Łacińskiej

Geopolityka.org Geopolityka.org Polityka Obserwuj notkę 0

ECAG

Oto kolejna książka naszego stowarzyszenia, poświęcona tym razem współczesnym państwom Ameryki Łacińskiej, historii tego kontynentu oraz jego historycznym zwrocie na lewo.Pozycja została napisana przez eksperta Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych Tomasza Skowronka.

Ze wstępu

Książka Tomasza Skowronka o Ameryce Łacińskiej jest uczciwą próbą pokazania wyjątkowości kontynentu, o którym większość Polaków nie wie prawie nic. Autor pisze o tym w tonie obiektywnym, który jest wprawdzie odległy od zapału rewolucjonistów, ale tym łatwiej powinien docierać do Czytelników, którzy stykają się z problematyką latynoamerykańską po raz pierwszy. Ten brak ideologicznego zadęcia to dowód otwartości na nowe idee i zjawiska, które niosą ze sobą nadzieję dla świata.

Po doświadczeniach lewicowych rządów, które doszły do władzy dzięki kartce wyborczej, a zostały obalone na drodze zamachów wojskowych, na początku lat zapiskidziewięćdziesiątych XX w. okazało się „nagle”, że demokracja funkcjonuje, że niewidzialna dotąd, nierzadko indiańska, kolorowa większość wygrywa wybory i wynosi do władzy rządy i przywódców szczerze oddanych sprawie postępu społecznego.

I nawet, jeżeli autor ulega często oficjalnemu dyskursowi, to jednak suma zgromadzonych faktów i opisu zjawisk, czyni tę książkę niezwykle pozytywnym instrumentem w dziele poszerzania naszych horyzontów, odchodzenia od neokolonialnego postrzegania zjawisk zachodzących w Nowym Świecie...

Hugo Chaveza zobaczyłem po raz pierwszy na żywo w Wiedniu, gdzie, podczas spotkania w nabitym ludźmi kinie, opowiadał o tym, jak go uczczono czcić Krzysztofa Kolumba i odkrycie Ameryki jako wspaniałe wydarzenie. Mnie, podobnie jak Chaveza, uczono w kubańskiej szkole podstawowej o tym, jak bohaterski Kolumb przypłynął na statkach La Niña, La Pinta i Santa Maria. My też w dzieciństwie rysowaliśmy te piękne karawele. Jednak Metys, prezydent Wenezueli widzi to teraz inaczej. Odkrycie kontynentu dało początek holokaustowi dziesiątek milionów Indian. Po podboju militarnym nastąpił, tak wnikliwie opisany przez Eduardo Galeano, podbój ekonomiczny, który przyczynił się do zacofania tego regionu. Ci, którzy nie przeczytali podarowanej świeżo upieczonemu prezydentowi USA Barackowi Obamie przez prezydenta Hugo Chaveza książki Galeano: „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej”, nie zrozumieją w pełni tego nowego procesu budzenia się Latynosów, który opisuje Skowronek.

Mówi się, że Amerykę Łacińską można porównać do światowej klasy średniej. Nie ma tam już prawie afrykańskiej biedy, ale nie jest to kontynent dobrobytu. Skowronek słusznie zauważa, że po odrzuceniu neoliberalnego Konsensusu Waszyngtońskiego nastała „Era egalitarnych rządów”, które przyczyniły się do „przebudzenia grup, które do tej pory nie zabierały głosu w polityce. Chodzi tu przede wszystkim o mieszkańców slumsów oraz rdzennych mieszkańców czyli Indian...” W Ameryce Łacińskiej większość, dotychczas milcząca, doszła do głosu. To z kolei sprawia, że nie w teorii, a w praktyce widać, że odrzucenie neoliberalizmu jest nie tylko możliwe, ale przynosi pozytywne, a nie, jak chcą zwolennicy Balcerowicza – katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Najważniejszy więc powód, dla którego warto sięgnąć po „Zapiski o Ameryce Łacińskiej” Tomasza Skowronka, jest nadzieja, jaka wielu zrozpaczonym ludziom w Polsce może dać przykład odrzucenia z sukcesem neoliberalnej ortodoksji. Bo to, o czym w świecie bogatej Północy mówią alterglobaliści, że inny świat jest możliwy, w Ameryce Łacińskiej już się nie tylko mówi i pisze, ale robi.

Piotr Ikonowicz 

Pozycja do nabycia TUTAJ.

Spis treści:

Latynoamerykański zwrot w lewo
Indiańskie przebudzenie
Wybory w Wenezueli w 2012 roku
Wenezuela po wyborach w roku 2013
Ekwador – Rafael Correa po raz trzeci
Ekwador-USA współpraca mimo napięć
Ekwador – nowy lewicowy lider w Ameryce Łacińskiej?
VI Szczyt Ameryk – koniec amerykańskiej dominacji
Kolumbia – historia pewnej przemocy
Koniec kolumbijskiej rewolucji?
Meksykańska wojna narkotykowa
Nie łatwo jest rządzić Meksykiem…
Meksyk w objęciach USA
Kuba na utartym szlaku
Castryzm nie umarł…
Zmiana pokoleniowa na Kubie
Dyplomacja medyczna jako soft power
Haiti – wyspa wiecznych nieszczęść
Argentyński bunt narodowy
Matki z Placu Majowego – próba rozliczenia argentyńskiej przeszłości
Brazylia się buntuje…
Brazylia jako wschodzące mocarstwo
Brazylia między Mundialem a wyborami
Drugie oblicze chilijskiego boomu gospodarczego
Peru – andyjski tygrys
Panama – mały kraj o ogromnym znaczeniu
Nikaragua na geopolitycznym szlaku
Na honduraskim froncie bez zmian
Paragwaj – pod geopolitycznym mikroskopem
Boliwijska walka o dostęp do oceanu
Ameryka Łacińska – słabnący bastion katolicyzmu
USA-Kuba: zbliża się przełom?

Pozycja do nabycia TUTAJ

Patronat nad pozycją objęli:

Logotyp_Daszynski  logo_lewica.pl

Na portalu umieszczamy różne komentarze, analizy i materiały dotyczące stosunków międzynarodowych, geopolityki i relacji między mocarstwami.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka