Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki
36
BLOG

15. emerytura: Głos narodu, głos rozsądku?

Gandalf Iławecki Gandalf Iławecki Polityka Obserwuj notkę 0
Wyniki najnowszego ogólnopolskiego sondażu ujawniają zaskakujące opinie Polaków na temat emerytur i polityki społecznej. Czy społeczeństwo jest gotowe na dodatkowe świadczenia, a może kryje się za tym coś więcej? Przekonaj się, jak respondenci oceniają działania rządu i jakie mają oczekiwania wobec przyszłości systemu emerytalnego.

Emerytura na miarę marzeń czy polityczna iluzja?

 Najnowszy sondaż telefoniczny* przeprowadzony 17 czerwca 2024 roku przez MobiWin - E-Sondaże rozpoczęła 19.912 liczba respondentów, którzy dostarczyli interesujących wyników na temat opinii Polaków dotyczących systemu emerytalnego. Sondaż przeprowadzono za pomocą bezpłatnych SMS-ów i objął pięć kluczowych pytań.

  1. Pierwsze pytanie brzmiało: "Czy Twoim zdaniem emeryci powinni dostać w tym roku 15. emeryturę?". Aż 66% respondentów odpowiedziało twierdząco, co wskazuje na silne poparcie dla dodatkowych świadczeń. To może świadczyć o rosnących oczekiwaniach społeczeństwa wobec rządu w kwestii wsparcia finansowego dla seniorów. Ostatecznie wyniki zmieniły się o 1 pp. na korzyść zwolenników dodatkowego świadczenia emerytalnego, na poziomie aż 67%! 
  2. Następnie zapytano, czy wiek emerytalny powinien zostać zmniejszony. Wyniki wskazały, że tylko 14% respondentów zgodziło się z tym postulatem, a aż 86% było przeciwnych. To pokazuje, że mimo powszechnego pragnienia większej stabilności finansowej, Polacy zdają się być świadomi ekonomicznych konsekwencji związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.
  3. Kolejne pytanie dotyczyło tegorocznej waloryzacji emerytur. 42% respondentów uważa, że jest ona wystarczająca, natomiast 58% jest odmiennego zdania. Wyraźnie widać, że znacząca część społeczeństwa oczekuje większych podwyżek, aby sprostać rosnącym kosztom życia.
  4. Czwarte pytanie pytało o równość wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Wyniki były identyczne jak w przypadku poprzedniego pytania: 42% na TAK, 58% na NIE. To odzwierciedla podzielone opinie na temat równości płci w systemie emerytalnym.
  5. Ostatnie pytanie dotyczyło oceny działań rządu na rzecz emerytów. Aż 78% respondentów odpowiedziało, że rząd dobrze dba o seniorów, co może świadczyć o wysokim zaufaniu do aktualnych polityk społecznych.

Widocznie nasz rząd potrafi tak skutecznie dbać o emerytów, że 15. emerytura stała się dla większości Polaków absolutnym must-have. Może czas wprowadzić 16., 17. i 18. emeryturę, tak aby seniorzy mogli bez obaw snuć plany na kolejne dekady – przynajmniej do setnych urodzin!

| #emerytura | #sondaż | #polityka | #społeczeństwo | #rząd | #wiekemerytalny | #waloryzacja | #równośćpłci | #seniorzy | #świadczenia |

Przeczytaj również:

Możesz postawić kawę na BuyCoffee.to/gandalf, ☕️ za wkład dla dobra wspólnego oraz pomóc na walkę z chorobą nowotworową. Dziękuję i błogosławię za otrzymane od Ciebie każde wsparcie że doceniasz działalność twórców internetowych. 

*Źródło wyników sondażu realizowanego na numerze 8068 dnia 17 czerwca 2024 r. w godz. 16:14-16:17 [ Wszystkie wyniki sondażu znajdziesz na https://sonda.e-sondaze.pl ] 


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Dążąc do ideału, koncentruję się nad tym, co można ulepszyć, dlatego częściej krytykuję, niż chwalę. Przedstawiam to, co inni próbują bagatelizować. Nie mam za złe krytyki swojego zajęcia, jeśli cechuje ją zrozumienie i zainteresowanie. Jestem pragmatyczny i nie przywiązuję wagi do tradycji, konwenansów ani politycznej poprawności. Autorytet dla mnie to nie pozycja i tytuł, ale wiedza i kompetencje.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka