0 obserwujących
8 notek
5798 odsłon
  591   0

Polacy nie noszą gotówki. Coraz więcej przedsiębiorców instaluje kasoterminale

Kasoterminal #ideaPay. Fot. Idea Bank
Kasoterminal #ideaPay. Fot. Idea Bank

Polacy pokochali transakcje bezgotówkowe. Ich liczba rośnie w rekordowym tempie. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym zbliżeniowo można zapłacić niemal w każdym fizycznym punkcie sprzedaży. Coraz większą popularność wśród firm zyskują kasoterminale, czyli urządzenia łączące funkcje kasy fiskalnej i terminalu płatniczego.

Polska jest ewenementem na tle reszty świata, jeśli chodzi o rynek płatności bezgotówkowych. Jesteśmy pionierami takiej formy płacenia - to właśnie w naszym kraju w grudniu 2007 roku dokonano pierwszej w Europie Centralnej płatności kartą zbliżeniową.  

Polska kartami stoi

Według danych Narodowego Banku Polskiego w III kwartale 2019 roku przy użyciu kart przeprowadzono transakcje na łączną kwotę 208,6 mld zł. W porównaniu do poprzedniego kwartału ich wartość zwiększyła się o 7,8 mld zł, co stanowi wzrost o 4%. Na przestrzeni ostatniego roku wartość transakcji kartami wyniosła 208,6 mld, czyli była większa o 12,2% niż w 2018 roku.

Poza tym to właśnie w Polsce bije serce innowacji w branży finansowej. W 2014 roku wystartował zawiązany z inicjatywy sześciu banków Polski Standard Płatności, który dał początek usłudze BLIK. Rozwiązanie stworzone w całości w naszym kraju okazało się strzałem w dziesiątkę.

W ciągu 5 lat funkcjonowania zrealizowano ponad 353 mln transakcji BLIK-iem o wartości 47 mld zł, a w ubiegłym roku z tego systemu skorzystało blisko 9 milionów użytkowników. Coraz więcej klientów płaci BLIK-iem w punktach sprzedaży. W IV kwartale 2019 roku odnotowano 6,6 miliona takich płatności, aż o 228% więcej niż rok wcześniej.

Udział transakcji bezgotówkowych w Polsce przekracza 85%, a 86% to karty z funkcją płatności zbliżeniowej. Z danych NBP wynika, że na koniec września 2019 roku w obiegu było 36,2 mln kart umożliwiających płatności bezdotykowe.

Kasy fiskalne odchodzą do lamusa

Trend ten zauważyły polskie władze. W maju 2019 roku weszły w życie nowe przepisy wprowadzające kasy on-line, które mają zastąpić tradycyjne kasy fiskalne.

Są to urządzenia, które w czasie rzeczywistym przesyłają dane o rejestrowanej sprzedaży do systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Według twórców nowych przepisów ma to zwiększyć transparentność oraz bezpieczeństwo handlu i usług.

Dla kogo kasa online?

W pierwszej kolejności od 1 stycznia 2020 roku obowiązkiem stosowania kas online objęte zostały firmy, które działają w branży paliwowej oraz świadczą usługi naprawy pojazdów i wulkanizacji.

W lipcu dołączą do nich przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz świadczący usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania i prowadzący sprzedaż węgla oraz pochodnych paliw stałych.

Trzecią grupą, która 1 stycznia 2021 roku będzie musiała zacząć korzystać z kas online, są firmy należące do branży budowlanej, świadczące usługi fryzjerskie i kosmetyczne, w zakresie opieki medycznej oferowanej przez lekarzy i lekarzy dentystów oraz usługi prawnicze.

Nowa idea: Kasoterminal 

Zmiany prawne podziałały inspirująco na branżę finansową. Na rynku szybko pojawiło się innowacyjne rozwiązanie, jakim jest kasoterminal łączący w sobie terminal płatniczy do przyjmowania płatności kartą i kasę fiskalną online, wymaganą do ewidencji sprzedaży.

Jedną z pierwszych instytucji, która wprowadziła takie urządzenia był Idea Bank. Urządzenie zadebiutowało w ich ofercie w kwietniu 2019 roku. Pozwala generować paragony i faktury oraz spełnia wszystkie wymogi określone w rozporządzeniu ministra finansów.

Dodatkowo zawiera rozbudowaną platformę do zarządzania sprzedażą, która pozwala na bieżąco kontrolować wyniki i stany magazynowe – i to z każdego miejsca na świecie, bez konieczności przebywania w sklepie.

Przedsiębiorca, który skorzysta z oferty Idea Banku otrzymuje kasoterminal na własność. Dzięki temu może oszczędzić do 3 tys. zł na dzierżawie terminala w ciągu 5 lat eksploatacji. Jeszcze mniej za kasoterminal zapłacą klienci, którzy w tym banku zdecydują się założyć konto dla firm.


Lubię to! Skomentuj38 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka