GPS GPS
267
BLOG

Chrześcijaństwo to moralna baza naszej cywilizacji

GPS GPS Społeczeństwo Obserwuj notkę 42
Dlaczego wierzę w boskość Jezusa? Nie dlatego, że zmartwychwstał, ale dlatego, że skutecznie odwrócił narrację poprzedniego boga, więc jest Bogiem potężniejszym. Cudownie zamienił strach przed bogiem w miłość do niego.

  Chrystus poprawił Dekalog, bo ustanowił ponad nim przykazanie miłości. Nowe Przymierze zmieniło Stare. Niemniej oba Przymierza, to kultura, a nie natura. Gdyby moralność była naturalna, czyli tkwiła w naszych genach, to i Dekalog, i przykazanie miłości, byłyby zbędne.

  Chrześcijaństwo to moralna baza. Bazy ściśle trzymać się nie trzeba, ale jest potrzebna, by się do czegokolwiek odnosić. Gdy się bazę krytykuje czy podważa, to trzeba to solidnie uzasadnić. A przyjąć bazę można bez powodu. Stawiając naszego Boga przed innymi, uznajemy ich wszystkich, ale naszego uważamy za najbardziej uzasadnionego. Jezus jest lepszy od Zeusa, bo ma za sobą więcej argumentów. Jednak jak ktoś woli Zeusa, to niech sobie żyje w spokoju. Tolerancja to fundament naszej cywilizacji. Nie musimy zwalczać innych bogów siłą, bo potrafimy wskazać ich wady.

  Cywilizacja łacińska musi opierać swoje zasady o moralność chrześcijańską, którą dobrze definiuje Kościół katolicki, ale to nie znaczy, że do niej nie mogą należeć ludzie innej wiary — na przykład protestanci, żydzi czy Tatarzy. Dawna Rzeczpospolita doskonale sobie z tym radziła.

  Naukowcy krytykujący chrześcijaństwo z pozycji ateizmu powoli zaczynają zauważać, że to błąd, bo na miejsce słabnącej religii wchodzą destrukcyjne lewicowe zabobony genderyzmu czy klimatyzmu.

  Jak widać, wszelka krytyka powinna być konstruktywna. Nie wystarczy coś odrzucić, wyśmiać, obalić, trzeba jeszcze zaproponować coś lepszego w zamian, bo jak się tego nie zrobi, to tę próżnię po obaleniu zajmie jeszcze gorsza doktryna, niż ta obalona.

  Tak się dzieje z każdą rewolucją, w tym polityczną — obala władzę i ustanawia jeszcze gorszą. W Polsce mamy na to permanentne praktyczne przykłady — każdy nowy rząd jest gorszy od poprzedniego. I Tusk, i Kaczyński, zyskali siłę tylko i wyłącznie na wzajemnym zwalczaniu się. Jak się w końcu nawzajem zagryzą na śmierć, to na ich miejsce wejdzie jeszcze gorsza lewica.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

__________________

Czy zwierzęta należy traktować tak jak ludzi? <- poprzednia notka

na­stęp­na not­ka -> Wybory wolnościowców

__________________

Tagi: gps65, bóg, Jezus, Zeus, cywilizacja, religia, polityka.

GPS
O mnie GPS

Blo­ger, że­gla­rz, informatyk, trajk­ka­rz, sar­ma­to­li­ber­ta­ria­nin, fu­tu­ry­sta. My­ślę, po­le­mi­zu­ję, ar­gu­men­tu­ję, po­li­ty­ku­ję, fi­lo­zo­fu­ję.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo