Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1819 notek
2299k odsłon
  786   0

Ptak jest wolny, a chmura nie

Wolność to mobilność. Uzasadniłem to tu: wolność. A tu dałem przykładowe: wzorce wolności.

Ale mobilność to nie bezwolny ruch. Ptak jest wolny, a chmura nie. Mobilność to nie bezsensowny ruch. Mobilność do przemieszczanie się z sensem, po coś, w jakimś celu. A konkretnie mobilność to zdolność do celowego, sensownego poruszania się. Wolność to środek, a nie cel. Mobilność to wartość niższa, która służy wartościom wyższym. Ale wolność (a zatem mobilność) jest niezbędna do tego by realizować zdecydowaną większość sensownych celów i wartości wyższych.

Świadomość, zdolność podejmowania świadomych wyborów, zdolność wybierania sensownych celów, tak zwana wolność wewnętrzna czy mentalna, też jest ważna, ale to coś innego niż wolność, czyli mobilność. Wolność, świadomość, mobilność, odróżnianie sensownych celów czy rozpoznawanie dobra, to są wartości niższe, ale są to niezbędne, konieczne środki by realizować cele wyższe.

A te cele wyższe to dla wierzących zbawienie, a dla niewierzących rozpowszechnienie własnych genów i przetrwanie gatunku. Ptak to robi, a chmura nie. Niewierzący są jak zwierzęta - ich aksjologia jest biologiczna. Dopiero wierzący są w pełni ludźmi, mają ideologię, mają wyższą aksjologię, mają meta-ideologię, mają religię, mają cywilizację...

Ciąg dalszy jest tu:


Pewexy <- poprzednia notka

Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie