Blog
Pupilla Libertatis
GPS
GPS Grzegorz P. Świderski
107 obserwujących 1333 notki 1609896 odsłon
GPS, 31 grudnia 2011 r.

Ptak jest wolny, a chmura nie

702 21 0 A A A

Wolność to mobilność. Uzasadniłem to tu: wolność. A tu dałem przykładowe: wzorce wolności.

Ale mobilność to nie bezwolny ruch. Ptak jest wolny, a chmura nie. Mobilność to nie bezsensowny ruch. Mobilność do przemieszczanie się z sensem, po coś, w jakimś celu. A konkretnie mobilność to zdolność do celowego, sensownego poruszania się. Wolność to środek, a nie cel. Mobilność to wartość niższa, która służy wartościom wyższym. Ale wolność (a zatem mobilność) jest niezbędna do tego by realizować zdecydowaną większość sensownych celów i wartości wyższych.

Świadomość, zdolność podejmowania świadomych wyborów, zdolność wybierania sensownych celów, tak zwana wolność wewnętrzna czy mentalna, też jest ważna, ale to coś innego niż wolność, czyli mobilność. Wolność, świadomość, mobilność, odróżnianie sensownych celów czy rozpoznawanie dobra, to są wartości niższe, ale są to niezbędne, konieczne środki by realizować cele wyższe.

A te cele wyższe to dla wierzących zbawienie, a dla niewierzących rozpowszechnienie własnych genów i przetrwanie gatunku. Ptak to robi, a chmura nie. Niewierzący są jak zwierzęta - ich aksjologia jest biologiczna. Dopiero wierzący są w pełni ludźmi, mają ideologię, mają wyższą aksjologię, mają meta-ideologię, mają religię, mają cywilizację...

Ciąg dalszy jest tu:


Pewexy <- poprzednia notka

Opublikowano: 31.12.2011 16:28.
Autor: GPS
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem skrajnie konserwatywnym arcyliberałem, Sarmatą, żeglarzem, paleolibertarianinem, katolikiem, informatykiem, trajkarzem i monarchistą.


Mój e-mail: gps65(szympans)interia.eu

By wyszukać moje notki należy w guglu wpisać słowo kluczowe "gps65" i dowolną frazę dotyczącą kwestii, którą być może kiedyś poruszałem


Zgadzam się na dowolne rozpowszechnianie, publikowanie, kopiowanie, przeinaczanie i wykorzystanie moich notek, ale proszę przy rozpowszechnianiu, czy publikowaniu w innych miejscach, dołączać na końcu link do oryginalnej strony, z której notka została skopiowana.


Proszę nie zamieszczać w komentarzach pod moimi notkami filmów czy obrazków lub długich tekstów przekopiowanych z innych miejsc, bo to niepotrzebnie obciąża stronę. Traktuję to jako spam. Zamiast tego proszę wstawiać odnośniki do źródła informacji. Polecam tworzenie notek blogowych i gdy są na temat to umieszczanie u mnie linków do nich. Zachęcam do dyskusji merytorycznej. Osoby niegrzeczne wypraszam, a jak to nie poskutkuje blokuję.


Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @KOBIETA KULA  No to jest ta paranormalność czy nie ma jej?
  • No i co? Miałem rację! Wiedziałem!!!
  • Pamiętamy te piosenki z dzieciństwa, ale nie zauważamy kultowych, a one wciąć powstają,...

Tematy w dziale Technologie