2 obserwujących
18 notek
7202 odsłony
282 odsłony

O drogach wodnych w Centrum Jana Pawła II w Krakowie - Łagiewnikach

Wykop Skomentuj1


image
                                                               Źródło:  https://tusiezaczelo.wkraj.pl/

W Krakowie-Łagiewnikach w Centrum Jana Pawła II odbyła się konferencja-debata na temat „DROGI WODNE EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ - wczoraj, dziś i jutro”. Celem konferencji było przedstawienie aktualnej sytuacji w odbudowie dróg wodnych oraz przygotowanie stosownych wniosków i sposobu  ich realizacji. W sali konferencyjnej w Centrum prezentowane były referaty z Krakowa, Poznania, Sandomierza, Szczekocin, Mysłowic i zdalnie z Bydgoszczy, Włoch oraz zdalnie wypowiedź z Lublina.  Druga część tej konferencji - dyskusja odbyła się przed Centrum.  Nadesłano również referaty z innych miejscowości Polski i Ukrainy m.in. z zakresu infrastruktury wodnej  i dotyczące rzeki Odry. Będą one prezentowane  online w innym czasie.  W sali konferencyjnej, w ramach prezentacji przygotowanych referatów, oraz w czasie dyskusji przed Centrum, omawiane były zagadnienia związane z drogami wodnymi, w tym dotyczące rzek Wisły, Przemszy, Pilicy, Warty, Dunaju oraz związane z  projektami połączeń Bałtyku z Adriatykiem.
 Omawiane były tematy:
 •    Wisła – wczoraj, dziś i jutro;
•    Znaczenie Dunaju w europejskiej sieci dróg wodnych;
•    Projekt podalpejskiego połączenia wodnego Dunaj-Adriatyk;
•    Małe elektrownie wodne, w tym elektrownia na Pilicy pod Szczekocinami;
•    Korytarze transportowe Europy;
•    Z Morza Bałtyckiego do Czarnego: perspektywy odtworzenia międzynarodowej drogi wodnej E-40 na rzekach Polski, Białorusi i Ukrainy;
•    Przemsza – szlak węglowy dawnych galarów;
•    Nowe oblicze Warty, Wielka Pętla Wielkopolski sposobem na reaktywację rzeki.
Dwie spośród wymienionych prac były referowane zdalnie. Nie wszystkie nadesłane referaty, ze względów czasowych, były prezentowane  na konferencji w dniu 24.09.2020r. Przewidziana jest druga część konferencji, drogą internetową w terminie późniejszym. Opracowany zostanie końcowy raport, w którym zamieszczone będą nadesłane prace oraz wnioski z dyskusji. Na zakończenie, uczestnicy konferencji wspólnie z Zespołem Pieśni i Tańca „Pogodna Jesień” zaśpiewali na placu Centrum Jana Pawła II, przed pomnikiem Św. Jana Pawła BARKĘ oraz pieśni o Wiśle i Krakowie.
 

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka