Henryk  Połcik Henryk Połcik
204
BLOG

Edukacja online zamiast imigracji

Henryk  Połcik Henryk Połcik Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
W ostatnim referendum miliony wyborców sprzeciwiło się przyjmowaniu uchodźców. Ale co w zamian? Może zorganizować dla nich, w ich krajach, szkolenia online? To zadanie dla nowych posłów- inżynierów, nauczycieli, informatyków i lekarzy.

image

Proponuję organizowanie szkoleń  online dla obywateli państw, których obywatele uciekają do Europy. Jest to możliwe. Przed rokiem 1989 Polska w ramach ONZ organizowała szkolenia dla inżynierów z krajów rozwijających się.  Miałem zajęcia z uczestnikami  tych szkoleń.
Z wielu państw Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej, ludzie ze sfery technicznej przez okres kilku tygodni uczestniczyli w wykładach i zajęciach praktycznych z zakresu procesów wytwórczych w naszym kraju. Szkolenia odbywały się pod patronatem UNIDO (United Nations Industrial  Development Organization). Przedstawiciele UNIDO dokonywali wyboru kandydatów na staże w Polsce i sprawowali nadzór nad ich przebiegiem. Prowadzono wykłady na których omawiane były wybrane technologie odlewnicze. Kolejnym etapem stażu były praktyki w zakładach przemysłowych takich jak Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski, Kutnie- Fabryka Maszyn Rolniczych, a także w zakładach produkcyjnych w Nowej Soli i Stąporkowie. Zakłady produkcyjne, do których przyjeżdżali inżynierowie i technicy w ramach szkoleń UNIDO były nowoczesne i niekiedy w pełni zautomatyzowane ,w których produkowano m.in. polskie lodówki, polskie telewizory, polskie maszyny rolnicze, polskie okręty. Polskie wyroby były sprzedawane do wielu krajów świata, również do państw, których przedstawicieli szkoliliśmy w naszym kraju.  Były również organizowane wyjazdy polskich inżynierów   do takich państw jak Irak, czy Libia, gdzie były uruchamiane procesy produkcyjne zakupionych w Europie fabryk. Pod okiem naszych specjalistów z różnych zawodów Irakijczycy wykonywali wymagane reżimem technologicznym operacje produkcyjne oraz kontrolne i stopniowo przejmowali nadzór nad całym swoim zakładem.
Szkolenia online mogą być realizowane m.in. w zakresie lecznictwa i odbudowy zniszczonej infrastruktury  w tym  fabryk i szkół.
W zakresie wspomagania  służby zdrowia, duża  pomoc potrzebna  jest  w małych,  trudno dostępnych  miejscowościach. Można tam organizować np. zdalną rehabilitację domową [2], zdalne przychodnie medyczne, oraz instalować KIOSKI MEDYCZNE. W 2022 r. w Etiopii odbyło się Forum Zarządzania Internetem [https://www.intgovforum.org/en].  Uczestników konferencji zapytałem  o zdalne przychodnie medyczne. Pozytywne odpowiedzi zamieściłem na stronie [2]
W zakresie odbudowy infrastruktury nowoczesne technologie cyfrowe mogą być wykorzystane, w tym prezentacje wirtualnych firm, technologie 3D i sztuczna inteligencja .
Funkcjonują  w Polsce  stowarzyszenia techniczne w ramach Naczelnej Organizacji Technicznej. Tam można znaleźć wykładowców.  Wykładowcami na tych szkoleniach  mogą być naukowcy polskich i zagranicznych uczelni.
APELUJĘ do nowych posłów - inżynierów, nauczycieli,  informatyków i  lekarzy: utwórzcie zespół parlamentarny, a potem klub parlamentarny dla realizacji przedstawionej propozycji.
Literatura
1  Szkolenie inżynierów i techników z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej   https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/926786,szkolenie-inzynierow-i-technikow-z-afryki-azji-i-ameryki-lacinskiej   
2. Czy możliwa jest zdalna diagnoza pacjenta i jego domowa rehabilitacja? https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/1274851,czy-mozliwa-jest-zdalna-diagnoza-pacjenta-i-jego-domowa-rehabilitacja
Henryk Połcik

Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo