Blog
Świat zza kierownicy
Trucker hiob
Trucker hiob Apologeta-amator, trucker.
37 obserwujących 330 notek 349175 odsłon
Trucker hiob, 13 września 2013 r.

Przypowieść o synu marnotrawnym? A może jednak o jego bracie?

Wszyscy znamy przypowieść o synu marnotrawnym. Usłyszymy ją ponownie w najbliższą niedzielę. Ale czy to młodszy syn jest tu pierwszoplanową postacią?

Wydaje mi się, że, poza oczywistą rolą miłosiernego ojca, który jest obrazem samego Boga, najważniejszą postacią w tej przypowieści jest starszy syn. Dlaczego? Bo to do niego Jezus kieruje swoje słowa.

Starszy syn w przypowieści reprezentuje Judę. Jak wszyscy pamiętamy, królestwo Izraela, po latach panowania Dawida i Salomona, rozpada się. Pokolenie Judy, z niewielkim szczepem Beniamina pozostaje przy Jerozolimie i Świątyni, a reszta synów Jakuba, po latach wygnania i przyjmowania wierzeń innych ludów staje się narodem, który znamy z czasów Jezusa jako Samarytanie.  To jest ten młodszy brat, ale także, szerzej, wszyscy poganie, Grecy i w ogóle wszyscy ludzie. Bo my wszyscy jesteśmy potomkami Adama i Noego.

Żydzi jednak wcale nie są zadowoleni z faktu, że Jezus rozmawia z grzesznikami, z nieczystymi poganami, że nie tylko rozmawia z Samarytanką, ale podaje w swych przypowieściach ich za dobry przykład. To Samarytanin okazuje miłosierdzie rannemu na drodze, to także Samarytanin uleczony z trądu powraca, by podziękować za tę łaskę, a Żydzi okazują obojętność i niewdzięczność. I taką postawę krytykuj Jezus w przypowieści o synu marnotrawnym. 

Szerzej pisałem już o tej przepięknej przypowieści, więc by się nie powtarzać zachęcam do zerknięcia na moje forum, do tego wątku:  http://katolik.us/viewtopic.php?t=130  Nagrałem też komentarz na YouTube, który można znaleźć tutaj:  

 

 

a wszystkie komentarze do niedzielnych czytań można znaleźć na stronie katolicyzm.info

Zapraszam.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Image Hosted by PicturePush

Nazywam się Piotr Jaskiernia, mam 58 lat i od wielu lat mieszkam w Stanach. Z zawodu jestem "truckerem", kierowcą. Moim hobby jest apologetyka, a moją pasją nowa ewangelizacja. Zawsze szukam nowych dróg, by dotrzeć z Dobrą Nowiną do kolejnych osób, stąd moja obecność tutaj.

AUDYCJE RADIOWE, PROGRAMY TV I ARTYKUŁY PRASOWE Z MOIM UDZIAŁEM: KLIK

Moje FORUM: www.katolik.us Zapraszam. Kontakt.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KACPERW Na razie jest to wstępny plan, więc wszystko może się zmienić. Być może będzie...
  • @SOMEGREYBLOKE Od jakiegoś czasu komentuję co tydzień niedzielne czytania, więc można mnie...
  • @ROSEMANN Dziękuję. Ja teraz jestem obecny głównie na Youtube, gdzie można mnie znaleźć...

Tematy w dziale