T.W T.W
53
BLOG

Ustawa likwidująca finansowania partii politycznych - do śmietni

T.W T.W Polityka Obserwuj notkę 0

Projekt ustawy likwidujący finansowania partii politycznych, został odrzucony przez parlament w pierwszym czytaniu. Przeciwko przyszłej ustawia autorstwa P.O, głosowali również ludowcy. Likwidacja finansowania partii politycznych była pierwszym, konstytutywnym  projektem politycyzm P.O.

Likwidacja państwowego finasowania partii politycznych, ma w zasadzie poparcie tylko jednej partii politycznej, mianowice P.O.Ugrupowanie to zapewne bez trudu uzyskało by pieniądze od  średniego i dużego biznesu, w sytuacji w której partie musiały by pozyskiwac pieniadze na swoje funkcjonowanie bezpośrednio od obywateli. Odrzucony projekt mówi o przekazywaniu na wybranę partie, jednego procenta z rocznego rozliczenia podatkowego(a gdzie zasada równości, jeden procent pielęgniarki i jeden procent miliardera). Brak poparcia PSL dla likwidacji finasowania budżetowego oznacza brak możliwości przeprowadzenia tej ustawy, PiS i SLD nie są bowiem zainteresowane radykalnymi zmianami w tej materii. Pytanie czy dla samej P.O, odrzucenie omawianej ustawy z winy koalicjanta nie jest korzystne, jest ona bowiem największym beneficjętem finasowania budżetowego. Postulat o eliminacji państwowego finasowania partii politycznych, był pierwszym projketem politycznym powstajacej P.O. Zarzucenie tego projektu, będacego ideowym imponderabilium liberalnej P.O, może byc poważnym zagrożeniem dla wizerunku tej partii. W zwiazku z tym spodziewam się próby maksymalnego wyciszenia tej sprawy, poprzez niekomentowanie jej  przez obu członków koalicji. W dyskursie publicznym brak natomiast oceny funkcjonowania finasowania publicznego partii politycznych. Po piewrwsze, cechą charaktersytyczną polskiej sceny partyjnej stała się bardzo silna pozycja liderów partyjnych, którzy sprawują absolutną kontrolę nad finansami partyjnymi, ogranicza to pluralizm wewnątrzpartyjny czego konsekwencją jest obniżenie jakości polskiej demokracji. Kolejnym zarzutem związanym z negatywnym wpływem omawianej regulacji, jest bardzo mała możliwośc pojawienia się nowych ugupowań politycznych mogących wejść do parlamentu. Partie posiadające już dofinansowanie mają bardzo dużą przewagę nad nowymi podmiotami, nie posiadającymi takowego. Oznacza to "zasklepienie" elit politycznych oraz programów politycznych, ponieważ rozpoczęcie  działalnośc polityczna wiąże się z "terminowaniem" w istniejących partiach, beneficjętach obowiazującego stanu prawnego.Aktualny stan eliminuje więc zdrową "cyrkulację elit".

T.W
O mnie T.W

Analityk obszaru postradzieckiego, europejskie rynki energetyczne, polski system polityczny. Współpracuje z Fundacją Instytut Badań i Analiz Politologicznych w obszarze analiz i publikacji politologicznych. Charakteryzuje się brakiem nieufności do pracy nie narzucanej zewnętrznie. Opinie prezentowane na tym blogu są tylko i wyłącznie poglądami autora.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka