T.W T.W
280
BLOG

Siły zbrojne południowej Osetii i Abchazji, według Gazeta.ru

T.W T.W Polityka Obserwuj notkę 0

Jeśli chodzi o dane wojskowe samozwańczych republik to podejrzewam że to już czysta propaganda. Przy Gruzińskiej statystyce nie było uzbrojenia amerykańskiego a wiadomo że USA władowały tam kupę kasy, i  właśnie teraz trwa transport amerykańskiego  wojennego sprzętu (według doniesień izraelskiej prasy). 

 

Liczebność sił zbrojnych Południowej Osetii w  2007 roku około  2,5 tys. ludzi. Mobilizacyjne rezerwy – do 15 tys. ludzi.

Na uzbrojeniu znajdują się:

70-80 czołgów modeli T 72 i T 55
 100 artyleryjskich zestawów i miotaczy min, w tym 42 samobieżnych artyleryjskich haubic kalibrem 122 i 155 mm
- 23 reaktywnych systemów zaporowego ognia BM- 21 «Grad».
- 180 jednostek przeciwpancernej techniki, w tym 80 BMP i 85 OPANCERZONEGO POJAZDU TRANSPORTOWO -ZWIADOWCZEGO 70 i OPANCERZONY POJAZD TRANSPORTOWO -ZWIADOWCZY 80
- 3 albo 4 helikoptera Mi- 8.

Uzbrojonie siły Abchazji

Armia Abchazji rozdzielona jest na trzy grupy wojsk, odpowiednio Centralną, Wschodnią i Zachodnią. rząd abchazji ma własne wojenne lotnictwo i Morską flotę.

Ogólna liczebność od 4,5 do 10 tys. ludzi. Przy mobilizacji  do 28 tys. rezerwistów.

Na uzbrojeniu znajdują się:
- 60 czołgów (z nich koło 40 – modelu T 72)
-  85 artyleryjskich zestawów i miotaczy min, w tym haubice kalibru 152 mm i działa samobieżne.

- 116 jednostek pojazdów opancerzonych

Flota powietrzna  2 samoloty Su- 27, jeden Mig 23, a także naukowo-transportowy samolot Ł- 39, trochę lekkich samolotów«kukuruznikow», a także 2 helikoptera, Mi- 8t i Mi- 2.

Morskie siły Abchazji składają się z trzech dywizjonów morskich kutrów, rozmieszczonych w Suchumi, Oczamczyrie i Picundie. Ogólna ilość kutrów  21. Oprócz tego brygady morskiej piechoty mają na uzbrojeniu 12 transporterów opancerzonych  i BMP, jeden reaktywny system zaporowego ognia BM- 21 «Grad».

Dywizjon  obrony wybrzeża  ma 27 pozycji z działami kalibru 100 mm.

T.W
O mnie T.W

Analityk obszaru postradzieckiego, europejskie rynki energetyczne, polski system polityczny. Współpracuje z Fundacją Instytut Badań i Analiz Politologicznych w obszarze analiz i publikacji politologicznych. Charakteryzuje się brakiem nieufności do pracy nie narzucanej zewnętrznie. Opinie prezentowane na tym blogu są tylko i wyłącznie poglądami autora.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka