69 obserwujących
642 notki
988k odsłon
  3504   0

Archeolog udowodnił, że Jerycho zdobył Jozue w 1400r p.n.e!!

Jerycho, pierwsze miasto zdobyte przez Izraelitów w drodze do Konaanu pod wodzą Jozuego. Obecnie jest to kopiec o powierzchni 8 akrów zwany Tell es Sultan leżący obok miejsca zwanego fontanną Elisha.

Zostało odkryte przez Charlesa Warrena (1868), Ernest Sellina (1907-11), Johna Garstanga (1929-36) oraz przez Kathleen Kenyon (1952-58).

Pierwsze odkrycia zwróciły uwagę opinii publicznej tylko na kopiec, późniejsze przyciągnęły już bardzo baczną uwagę światowej opinii publicznej.

John Garstang (od jego nazwiska mur wewnętrzny w Jerychu nazwano Garstangiem, a A.Sapkowski nazwał Garstangiem zamek w akademii czarodziejek w Aretuzie w WiedźminieJ)odkrył pozostałości 4 miast istniejących na ruinach poprzednich od roku 3000 przed Chr. Kopiąc w kierunku kopca odkrył ślady niezwykle starożytnej najstarszej w Palestynie.

Czwarty poziom resztek cywilizacji prof. Garstang nazwał miastem D, i udowodnił jego pierwszorzędne znaczenie dla badaczy Biblii oraz archeologów, starających się ustalić datę wyjścia Izraelitów z Egiptu i ich wkroczenia do Palestyny. Naukowcy różnili się o około 200 lat w datowaniu tego wydarzenia. Jerycho jest miejscem, gdzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wg Garstanga ów czwarty poziom, to „City D” jest właśnie odkrytymi resztkami miasta zdobytego przez Jozuego.

Odkopano 2 równoległe mury wysokie na 30 stóp, wokół szczytu kopca. Składają się z suszonych cegieł o grubości około 4 cali, o długości 1-2 stóp. Mur wewnętrzny ma szerokość od 11 do12 stóp i został zbudowany na jakimś jeszcze starszym murze. Mur zewnętrzny, gruby na 6 stóp biegnie wzdłuż granicy kopca. Odległość między murami wynosi około 12-27 stóp i w wielu miejscach oba mury połączone są ze sobą.

Na obrzeżach kopca starego miasta prof. Garstang odkrył cmentarz zawierający dziesiątki grobów zawierających znaczne ilości naczyń z ceramiki, biżuterii i około 170 sztuk skarabeuszy. Odnaleziona w tych grobowcach ceramika pochodziła z epoki wczesnego, średniego i późnego brązu, ale tylko kilka fragmentów ceramiki z czasów Mykeńskich, której import zaczął się około roku 1400 przed Chr.

Skarabeusze egipskie można z dużym prawdopodobieństwem datować, gdyż są na nich imiona faraonów i każdy z nich reprezentuje faraona Tutmozisa III (1490-1436). Na jednym ze skarabeuszy znajduje się imię królowej Hatshep-sut i Tutmozisa III, na innym widnieje faraon Amenotep II, przedstawiony jako łucznik, co zgadza się z wizerunkiem na grobie tego faraona w Egipcie. Seria skarabeuszy z Jerycha kończy się na dwóch z pieczęciami faraona Amenotepa III, który panował w Egipcie w latach 1413-1376. Nie ma w tych grobach niczego co pochodziłoby z późniejszego okresu!!!

Przeczesując kopiec miasta Garstang z wielką uwagą porównywał fragmenty ceramiki z fragmentami odkrytymi w grobach i w ten sposób zbadał około ich około 100 000!!!, 1500 całych naczyń i 80 skarabeuszy, zawalone mury i inne dowody. Doszedł do przypuszczenia graniczącego z pewnością, że upadek murów Jerych nastąpił około 1400 roku przed Chr, i pasuje do czasu wejścia Izraelitów do Kaananu pod wodzą Jozuego. Widoczne wszędzie zwęglenia w warstwie odopanej przez Garstanga były dla niego jasnym potwierdzeniem biblijnego opisu:24Następnie miasto i wszystko, co w nim było, spalili, tylko srebro i złoto, jak i sprzęty z brązu i żelaza oddali do skarbca domu Pańskiego (Joz 6,24), a zawalone mury zgadzają się ze sposobem wtargnięcia Izraelitów do miasta Lud wzniósł okrzyk wojenny i zagrano na trąbach. Skoro tylko usłyszał lud dźwięk trąb, wzniósł gromki okrzyk wojenny i mury rozpadły się na miejscu. A lud wpadł do miasta, każdy wprost przed siebie, i tak zajęli miasto.(Joz 6, 20).

Prof. Garstang w celu potwierdzenia swojej tezy zaprosił do współpracy 3 najlepszych specjalistów z dziedziny archeologii Palestyny i ceramiki: Pere Vincent, Clarence S. Fischer i Alan Rowe. Potwierdzili oni, po uważnym i niezależnym od siebie badaniu naczyń, zwęglonych ruin i resztek zawalonych murów, że podana przez Garstanga data 1400 przed Chr jest poprawna z ewentualną odchyłką, ale nie wcześniej niż r. 1377. To datowanie ustalone niezależnie przez 4 wybitnych specjalistów zgadza się z chronologią podaną w 1 Księdze Królewskiej (6:1)1W roku czterysta osiemdziesiątym po wyjściu Izraelitów z ziemi egipskiej, w miesiącu Ziw, to jest drugim, czwartego roku panowania nad Izraelem Salomona rozpoczął on budowę domu dla Pana.

Rządy króla Salomona w Izraelu rozpoczęły się najprawdopodobniej w roku 961 przed Chr. W takim razie czwarty rok rządów Salomona przypadałby na rok 957. Zatem po dodaniu 480 otrzyma się rok1437 jako rok wyjścia Izraelitów z Egiptu. Zatem po 40 latach na pustyni, pod mury Jerycha Izraelici dotarliby około 1397 co znakomicie zgadza się z obliczeniami dokonanymi na podstawie wykopalisk prof. Johna Garstanga.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie