6 obserwujących
166 notek
104k odsłony
336 odsłon

"Cloud monitoring" wchodzi pod strzechy

Wykop Skomentuj

Securicorp, brytyjska firma z branży ochrony mienia, uruchomiła usługę monitoringu opartego na koncepcji dzielenia danych i zasobów w chmurze (tzw. Cloud CCTV). Chociaż o "cloud monitoringu" słychać już od ponad roku dopiero teraz usługa ta nabiera rozpędu i poprzez adaptację przez mniejsze firmy takie, jak Securicorp - wkracza pod strzechy. Jest to jedna z pierwszych na świecie usług oferowanych firmom i osobom prywatnym.

Dane przechowywane są na serwerach zewnętrznych, zarządzanie kamerami odbywa się on-line poprzez jedno konto, instalacja kamer jest prosta a konfiguracja maksymalnie uproszczona. Firma Securicorp uruchamiając usługę stworzyła wraz z innymi firmami telekomunikacyjnymi, dostawcami internetu, instalatorami oraz producentami sprzętu CCTV ofertę, która minimalizuje ingerencję klienta w jakiekolwiek aspekty techniczne.
 
 
Cały system istnieje w świecie wirtualnym: aktualizacja platformy użytkownika do nowszej wersji, czy optymalizacja funkcjonalności odbywa się w tle, dane zapisywane są na serwerach zewnętrznych znajdujących się poza terenem monitorowanych obiektów. Istnienie systemu w postaci platformy cyfrowej pozwoli każdemu na selekcję funkcji, jakie chce otrzymać, bez konieczności inwestowania w te, które są dla danego użytkownika zbędne.
 
 
Securicorp oraz inni dostawcy rozwiązań CCTV korzystają z gotowych rozwiązań aplikacyjnych, pozwalających na realizację monitoringu w chmurze. Rozwiązanie takie dedykowane dla ISP, operatorów, czy firm zajmujących się realizacją zabezpieczenia mienia jako pierwsza na świecie zaoferowała firma NeoVSP. Usługa firmy NeoVSP należy do grupy VSaaS (Video Surveillance as a Service - Monitoring Wideo jako Usługa), czyli rozwiązań opartych na idei minimalnego zaangażowania klienta w architekturę sieciową i zakup innych urządzeń poza kamerami.

Oprócz NeoVSP także Iveda Solutions, OzVision, Connexed czy iControl oferują podobne rozwiązania.

Początek zmiany filozofii myślenia o CCTV nie jako o sprzęcie i systemie, a raczej o usłudze otwiera drzwi dla kolejnych długo oczekiwanych rozwiązań, w tym najistotniejszego i najbardziej oczekiwanego: inteligentnej analizy obrazu. Ilość danych nawet w średniej wielkości systemach jest tak ogromna, że większość współczesnych systemów nadzoru traktuje się bardziej jako archiwum niż bieżący nadzór. Praca w chmurze stwarza nieograniczone możliwości obliczeniowe. Kwestią czasu jest powstanie algorytmów posiadających część cech sztucznej inteligencji, które pozwolą systemom na absolutnie autonomiczną pracę.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale