6 obserwujących
166 notek
104k odsłony
822 odsłony

Strumieniowanie na Androida, czyli MPEG-DASH komercyjnie

Wykop Skomentuj

6 listopada 2012 roku w Los Angeles firmy Fraunhofer IIS oraz BuyDRM zaprezentowały jeden z pierwszych komercyjnych systemów strumieniowania dźwięku oraz multimediów dla urządzeń mobilnych z systemem Android, działający w oparciu o technikę MPEG-DASH oraz PlayReady. Pokaz przeprowadzony wspólnie z HBO udowodnił, że dostawcy treści poważnie traktują temat "drugiego ekranu" w odbiorze konsumenckim. Zgodnie z prognozami analityków rynku multimediów - tablet, czy smartphone coraz częściej stanowić będzie uzupełnienie lub alternatywę dla odbiorników telewizyjnych.

 

Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
 
Nowatorskie rozwiązanie Fraunhofer IIS i BuyDRM pozwala na zabezpieczoną transmisję dźwięku przestrzennego i obrazu, automatycznie dostosowując bitrate do prędkości łącza internetowego. Na chwilę obecną z rozwiązania mogą korzystać abonenci HBO GO za pomocą urządzeń z systemem Android. Obsługa aplikacji jest równie łatwa, jak korzystanie z odtwarzacza BluRay czy DVD.
 
 
MPEG-DASH (Dynamic Adaptive Streaming over HTTP) jest zatwierdzonym pod koniec 2011 roku standardem strumieniowania materiałów wideo, zapewniającym możliwie pozytywne wrażenia jakościowe (tzw. QoE - Quality of Experience) oraz unifikującym różne popularne obecnie technologie, takie jak: Smooth Streaming firmy Microsoft, HTTP Dynamic Streaming firmy Adobe oraz HTTP Live Streaming (HLS) autorstwa Apple. Największą zaletę MPEG-DASH stanowi fakt, iż jest on w stanie dobrać odpowiednie parametry transmisji w zależności od możliwości i wymogów danego urządzenia. Pozwala to na zaoszczędzenie pasma np. poprzez zmniejszenie strumieni dla urządzeń mobilnych oraz unikanie problemów z buforowaniem materiałów wideo w przypadku mniej wydajnych sieci.
 
Antena telewizyjna Dipol 94/21-69 Vena
 
MPEG-DASH był jednym z rozwiązań promowanych przez organizację Fraunhofer podczas tegorocznej konferencji IBC 2012 w Amsterdamie. Fraunhofer IIS Audio i Multimedia, z siedzibą w Erlangen w Niemczech, od 20 lat zajmuje się technologią dźwięku skompresowanego i pozostaje wiodącym innowatorem systemów multimedialnych. Wnieśli znaczący wkład w rozwój mp3 oraz AAC Advanced Audio Coding służącego do przesyłania i nadawania strumieniowego materiałów wideo w ponad 5 mld urządzeń na całym świecie. Kodek używany jest m.in. w HTML 5, Safari Apple, Microsoft Internet Explorer 9 oraz Google Chrome. Fraunhofer IIS tworzy również technologie dla świata mediów takie, jak kompresja MPEG Surround służąca do obsługi wielu kanałów audio użyta w aplikacji wykorzystanej w opisanym na początku artykułu projekcie.
 

Nie ma wątpliwości, iż rynek szerokopasmowych usług strumieniowych w najbliższych latach znacznie się powiększy. Techniki strumieniowania adaptacyjnego, takie jak MPEG-DASH z pewnością ten proces znacznie przyspieszą.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale