6 obserwujących
166 notek
104k odsłony
808 odsłon

SAT>IP nowym trendem w telewizji?

Wykop Skomentuj

Na początku listopada światowy lider wśród operatorów satelitarnych - SES, wydał certyfikat kompatybilności z zatwierdzonym w 2011 standardem SAT>IP dla urządzenia marki Zinwell. Konwerter SAT>IP tajwańskiego producenta jest drugim po Inverto IDL 400s urządzeniem zyskującym aprobatę organizacji odpowiedzialnych za opracowanie standardu. Jak podkreśla wiceprezes ds. systemów odbiorczych SES Thomas Wrede, uzyskaniem kolejnych zaświadczeń zainteresowanych jest wielu producentów elektroniki w Azji. Wydaje się więc, iż wzrost popularności techniki SAT>IP jest tylko kwestią najbliższej przyszłości.

 

Zgodnie ze standardem SAT>IP sygnał satelitarny jest demodulowany, a następnie konwertowany do postaci strumienia IP, dzięki czemu poprzez przewodowe lub bezprzewodowe techniki dystrybucji sygnału istnieje możliwość niezależnego oglądania programów satelitarnych na takich urządzeniach jak: komputery PC, laptopy, tablety, czy smartphony wyposażone w odpowiednie aplikacje. Nie można oczywiście zapomnieć o telewizorach wyposażonych w odpowiednie moduły IP, czy podłączonych do nich odbiornikach IPTV. Protokół komunikacji klienta z serwerem opracowany został przez: SES, brytyjskie konsorcjum medialne BSkyB oraz duńskich programistów z Craftwork. SAT>IP oparto na istniejących już protokołach internetowych, takich jak: IP, UPnP, RTSP, HTTP uzupełnionych specjalnym rozszerzeniem satelitarnym. Zadbano również o kompatybilność z zyskującym na popularności mechanizmem DLNA.
 
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Serwery SAT>IP generować mogą strumienie multimedialne w technice unicast lub multicast RTP/UDP zgodne z obowiązującym standardem RFC2250. Możliwe jest również wsparcie dla protokołu HTTP. Strona kliencka decyduje o tym, w jakim formacie dane (programy satelitarne) mają zostać udostępnione.
 
 
Jedną z większych zalet rozwiązania jest całkowite uniezależnienie go od dostępu do Internetu. Pomimo korzystania z techniki IP, cała transmisja odbywa się w sieci lokalnej, nie są generowane więc dodatkowe koszty. Typowa sieć domowa działająca z prędkością 100 Mbit/s pozwoli na jednoczesną transmisję 8 różnych programów w rozdzielczości HD.

 

Jeśli sprawdzą się prognozy twórców standardu SAT>IP, rok 2013 przynieść może sporą rewolucję na konsumenckim rynku satelitarnym. W przypadku, gdy standardem objętych zostanie więcej urządzeń, a ich cena osiągnie poziom akceptowalny przez operatorów platform satelitarnych, należy spodziewać się zmiany trendu w telewizyjnych instalacjach domowych, jeszcze większej integracji telewizji i Internetu oraz w dalszej perspektywie realizacji idei oglądania telewizji "wszędzie i na wszystkim".

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale