Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
764
BLOG

Galileo już namierza!

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

1 grudnia 2012 roku, w stacji testów orbitalnych położonej w sercu lasu ardeńskiego w Belgii, odebrano pierwszy testowy sygnał z trzeciego umieszczonego na orbicie satelity FM3 wchodzącego w skład europejskiego systemu nawigacji Galileo. Satelity FM3 oraz FM4 wyniesione zostały na orbitę w październiku i dołączyły do dwóch, wystrzelonych rok wcześniej. System ten ma być konkurencją do amerykańskiego systemu GPS (Global Positioning System) oraz rosyjskiego GLONASS. Ma być dokładniejszy oraz przede wszystkim ma być pierwszym systemem nawigacji satelitarnej kontrolowanym wyłącznie przez organizacje cywilne.

Pierwszy nadany przez satelitę sygnał wyemitowany został w paśmie E1 (1559-1591 MHz) wykorzystywanym m.in. przez system GPS. W kolejnych dniach odebrano sygnał z pozostałych pasm, z których docelowo będzie korzystał system Galileo: E5 (1164-1215 MHz) oraz E6 (1260-1300 MHz). Na początek roku 2013 zaplanowano uruchomienie i testy kolejnych satelitów. Funkcjonalność użytkowa ma zostać osiągnięta do końca roku 2014, gdy system liczył będzie 14 – 18 satelitów.
 
 
 
Galileo to wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ang. European Space Agency, ESA) oraz Komisji Europejskiej. Satelity rozmieszczone zostaną na trzech orbitach na wysokości 23 222 km i nachyleniu względem równika pod kątem 56º. Kompletny system liczyć ma łącznie 30 satelitów (27 satelitów operacyjnych oraz 3 satelity zapasowe). Planowane zakończenie budowy systemu nastąpić ma w roku 2020. Na chwilę obecną na orbicie znajdują się cztery satelity, co stanowi absolutne minimum dla przeprowadzenia testów sprawności systemu.

Koncepcja eksploatacji systemu Galileo obejmuje dwa centra kontroli satelitarnej systemu: (GCS/GMS) w Fucino (Włochy), Oberpfaffenhofen w pobliżu Monachium (Niemcy) oraz dodatkowy ośrodek Safety of Life w Madrycie działający 24 godziny na dobę, odpowiedzialny za wsparcie krytycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa ludzkiego aplikacji i oferujący bezpłatny pomiar czasu i pozycji z gwarancją jakości i dokładności sygnału.
 
Zaletą systemu Galileo będzie także możliwość współpracy z innymi systemami nawigacyjnymi, jak również i z nienawigacyjnymi. Zintegrowanie Galileo z systemami GSM/ UMTS/ LTE zrewolucjonizować może rynek telekomunikacyjny poprzez zaoferowanie niedostępnych do tej pory usług. Integracja Galileo z GPS pozwoli na znaczne zwiększenie dostępności sygnału satelitarnego na terenach wysoce zurbanizowanych (nawet 95% powierzchni, przy obecnych 50%). Szersze pasmo i mocniejszy w stosunku do GPS sygnał pozwoli na wykorzystywanie nawigacji satelitarnej także w budynkach oraz tunelach.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie