6 obserwujących
166 notek
105k odsłon
231 odsłon

Światłem, ale bez światłowodu

Wykop Skomentuj

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli prace nad nowym systemem komunikacji bezprzewodowej wykorzystującym nie jak dotychczas fale radiowe, lecz światło lasera. Technologia, jak to zwykle bywa, znalazła pierwotnie swoje zastosowanie w wojsku, lecz bardzo szybko może zostać wdrożona w sektorze cywilnym, gdzie popyt na tego typu rozwiązania jest ogromny. Zanim to jednak nastąpi, naukowców czeka seria testów. W chwili obecnej w byłej bazie wojskowej RAF w Pershore trwają badania nad przekazem sygnału audio z drona do stacji odbiorczej. Do testów wybrano dobrze znany utwór "Highway to Hell" grupy AC/DC.

 

Tego typu samoloty bezzałogowe korzystać mają z komunikacji laserowej
 
 
Głównym problemem bezzałogowych samolotów wojskowych (bojowych lub szpiegowskich) jest ograniczony zasięg. Aby zwiększyć ich możliwości inżynierowie sukcesywnie odchudzają maszyny, redukując masę podzespołów i uzbrojenia, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie paliwożerności jednostek napędowych i umożliwia prowadzenie dłuższych misji.
 
Tym razem naukowcy z EADS pod wodzą Yoanna Thueuxa postawili sobie za cel wprowadzenie nowego systemu komunikacji bezprzewodowej o nazwie Dazzle. Ciężka aparatura radiowa ustąpić ma miejsce urządzeniom optoelektronicznym odbijającym i modulującym światło lasera wysłane przez stację nadawczą. Zasada działania jest niezwykle prosta: nadajnik wysyła wiązkę lasera w kierunku maszyny znajdującej się w powietrzu. Ta odbijając światło dodatkowo "dodaje" do wiązki dane z czujników i kamer, po czym informacja odbierana jest w stacji nadawczo-odbiorczej.
 
Technologia ta jest względnie tania, a transmisja bardzo wydajna, wynosić może nawet 1Gb/s. Co więcej - podsłuch lub monitorowanie przesyłanych danych jest niemożliwe. W zastosowaniu militarnym ma to ogromne znaczenie. Ograniczeniem jest jedynie zasięg wynoszący obecnie około 2 km. To stosunkowo niewiele, lecz postęp w tej dziedzinie jest ogromny i prawdopodobnie jest to tylko chwilowa niedogodność.
Badania nad tą technologią trwają już od pewnego czasu. W 2008 roku Hani J. Kbashi, pracownik Uniwersytetu w Bagdadzie, opublikował pracę dotyczącą podstaw obliczeń, założeń teoretycznych oraz praktycznych rozwiązań dla sprzętu do laserowej komunikacji bezprzewodowej wykorzystującej metody przesyłu IM/DD (ang. Intensity Modulated /Direct Detection). Prace EADS prowadzone są równolegle i dotyczą tej samej metody transmisji.
 

W niedalekiej przyszłości bezprzewodowa transmisja optyczna ma szansę zrewolucjonizować rynek usług multimedialnych. Niezwykle pojemne pasmo oraz tania adaptacja technologii wraz z wygodnym stosowaniem to kierunek, w którym niewątpliwie zmierza świat. W niedługim czasie okazać się może, że światło dominować będzie w instalacjach nie tylko przewodowych, ale również i bezprzewodowych.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale