Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
231
BLOG

Światłem, ale bez światłowodu

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli prace nad nowym systemem komunikacji bezprzewodowej wykorzystującym nie jak dotychczas fale radiowe, lecz światło lasera. Technologia, jak to zwykle bywa, znalazła pierwotnie swoje zastosowanie w wojsku, lecz bardzo szybko może zostać wdrożona w sektorze cywilnym, gdzie popyt na tego typu rozwiązania jest ogromny. Zanim to jednak nastąpi, naukowców czeka seria testów. W chwili obecnej w byłej bazie wojskowej RAF w Pershore trwają badania nad przekazem sygnału audio z drona do stacji odbiorczej. Do testów wybrano dobrze znany utwór "Highway to Hell" grupy AC/DC.

 

Tego typu samoloty bezzałogowe korzystać mają z komunikacji laserowej
 
 
Głównym problemem bezzałogowych samolotów wojskowych (bojowych lub szpiegowskich) jest ograniczony zasięg. Aby zwiększyć ich możliwości inżynierowie sukcesywnie odchudzają maszyny, redukując masę podzespołów i uzbrojenia, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie paliwożerności jednostek napędowych i umożliwia prowadzenie dłuższych misji.
 
Tym razem naukowcy z EADS pod wodzą Yoanna Thueuxa postawili sobie za cel wprowadzenie nowego systemu komunikacji bezprzewodowej o nazwie Dazzle. Ciężka aparatura radiowa ustąpić ma miejsce urządzeniom optoelektronicznym odbijającym i modulującym światło lasera wysłane przez stację nadawczą. Zasada działania jest niezwykle prosta: nadajnik wysyła wiązkę lasera w kierunku maszyny znajdującej się w powietrzu. Ta odbijając światło dodatkowo "dodaje" do wiązki dane z czujników i kamer, po czym informacja odbierana jest w stacji nadawczo-odbiorczej.
 
Technologia ta jest względnie tania, a transmisja bardzo wydajna, wynosić może nawet 1Gb/s. Co więcej - podsłuch lub monitorowanie przesyłanych danych jest niemożliwe. W zastosowaniu militarnym ma to ogromne znaczenie. Ograniczeniem jest jedynie zasięg wynoszący obecnie około 2 km. To stosunkowo niewiele, lecz postęp w tej dziedzinie jest ogromny i prawdopodobnie jest to tylko chwilowa niedogodność.
Badania nad tą technologią trwają już od pewnego czasu. W 2008 roku Hani J. Kbashi, pracownik Uniwersytetu w Bagdadzie, opublikował pracę dotyczącą podstaw obliczeń, założeń teoretycznych oraz praktycznych rozwiązań dla sprzętu do laserowej komunikacji bezprzewodowej wykorzystującej metody przesyłu IM/DD (ang. Intensity Modulated /Direct Detection). Prace EADS prowadzone są równolegle i dotyczą tej samej metody transmisji.
 

W niedalekiej przyszłości bezprzewodowa transmisja optyczna ma szansę zrewolucjonizować rynek usług multimedialnych. Niezwykle pojemne pasmo oraz tania adaptacja technologii wraz z wygodnym stosowaniem to kierunek, w którym niewątpliwie zmierza świat. W niedługim czasie okazać się może, że światło dominować będzie w instalacjach nie tylko przewodowych, ale również i bezprzewodowych.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie