Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
578
BLOG

CES 2013 rekordowy, ale mało innowacyjny

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 2

Największe na świecie Targi Elektroniki Użytkowej - CES (Consumer Electronics Show) odbyły się w dniach 8-11 stycznia 2013 r. w Las Vegas. Uczestniczyło w nich ponad 3000 wystawców - najwięcej w dotychczasowej, 45 letniej historii wystawy. Trendy, które kształtują się na CES mają duże znaczenie dla przyszłości elektroniki, tu bowiem po raz pierwszy zaprezentowano takie urządzenia jak magnetowid (VCR) w 1970 roku, kamerę (camcorder) - 1981, odtwarzacz CD - 1981, DVD - 1996, HDTV - 1998, Xbox - 2001, odtwarzacz Blu-ray – 2004. Wśród dominujących na tegorocznych targach tematów wyróżnić można urządzenia pracujące w rozdzielczości Ultra HD oraz telewizory z podświetleniem OLED. Te ważne z punktu widzenia multimediów techniki, dadzą podstawę do odświeżenia w najbliższym czasie oferty przez koncerny produkujące telewizory. Z drugiej jednak strony odnieść można wrażenie, że mamy tu do czynienia z odgrzewaniem przysłowiowego kotleta - samo zwiększenie rozdzielczości z HD na 4K nie może być rewolucją porównywaną z przeskokiem SD - HD. Na tegorocznym CES brakło prawdziwych innowacji, mogących zmienić funkcjonowanie pewnych dziedzin naszego życia. Było jednak sporo ciekawych gadżetów...

Jedną z ciekawszych pozycji prezentowanych przez firmę Panasonic był 20-calowy tablet 4K o grubości 1 cm, oparty na Windows 8. Urządzenie ma być przeznaczone dla projektantów, konstruktorów, grafików, czy fotografów tworzących swoje prace za pomocą zdalnego dostępu do serwerów obliczeniowych (cloud computing). Jego główną zaletą jest przede wszystkim przekątna wyświetlacza, ponieważ codzienna praca na mniejszych urządzeniach jest o wiele trudniejsza.
 
 
20 calowy tablet firmy Panasonic
 
 
LG zaprezentowało wygięty telewizor OLED o przekątnych: 55, 65 i 84 cale. Urządzenia dzięki technologii OLED charakteryzują się wyjątkowo rzeczywistym obrazem, a przez zakrzywienie matrycy - również bardziej naturalną głębią przestrzeni. Wygięty ekran ma umożliwić w przyszłości oglądanie filmów 3D bez użycia okularów.
 
 
Telewizor OLED firmy LG - 3D bez okularów?
 
 
Identyczną technologię zakrzywionych telewizorów przedstawił Samsung. Oprócz niej koreański gigant zaprezentował model F9500, który jako pierwszy na świecie oferując funkcję Multi-View, pozwala na oglądanie dwóm widzom różnych programów w tym samym czasie. Umożliwiają to dedykowane okulary 3D synchronizujące się z wyświetlanym obrazem dla wybranego programu, a dzięki osobistym słuchawkom odbierają odpowiednią ścieżkę dźwiękową.
 
Na targach CES nie zabrakło również gadżetów przyszłości takich, jak... karabin z systemem operacyjnym Linux, który przejmuje na siebie obliczenia konieczne przy oddawaniu strzałów na duże odległości. Oprogramowanie samo wybierze m.in. optymalny moment dla oddania strzału, informując o tym strzelca. Rozwiązanie jest bardzo podobne do obecnie stosowanego w nowoczesnych myśliwcach. Karabin dzięki wbudowanej bezprzewodowej karcie sieciowej może się połączyć się z iPhonem/ iPadem i na żywo przekazać mu obraz z kamery celownika, np. do przeprowadzenia szkoleń innych osób.
 
 
Karabin z systemem operacyjnym Linux - sam dokona obliczeń i wybierze optymalny moment strzału
 
 
Nowinki technologiczne zaprezentowały też koncerny związane z branżą motoryzacyjną. Audi pokazało swoją wersję samojezdnego auta. Niemiecki koncern podobnie jak Google i Lexus od pewnego czasu pracuje nad w pełni autonomicznym pojazdem. Na chwilę obecną rozwiązanie Audi pozwala na przywołanie samochodu do właściciela za pomocą smartphone'a np. z odległego miejsca na parkingu.
 
 
Przewód CCTV CAMSET 100 PE 75-0.59/3.7+2x1.0 92% pokrycia oplotem, zewnętrzny 2 przewody zasilające 230V AC [200m]
Przywołasz go za pomocą smartphone'a - samojezdny samochód Audi
 
Na targach rozstrzygnięto konkurs oraz rozdano nagrody BEST OF CES AWARDS, ich laureaci mogą już liczyć zyski - promocja na targach w Las Vegas jest najlepszym wsparciem marketingu. Staranna selekcja produktów, profesjonalizm jury jest również wskazówką dla konsumentów, którymi produktami warto się zainteresować. Tegoroczna edycja zdecydowanie wskazuje na telewizory wysokiej rozdzielczości UHD (Ultra High Definition) oraz technologię OLED.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie