0 obserwujących
95 notek
87k odsłon
  759   0

Ratowanie polskiego węgla czy kampania polityczna?

Autor: Przemasban, http://tiny.pl/q2qvh
Autor: Przemasban, http://tiny.pl/q2qvh
Po wczorajszym szczycie węglowym w Katowicach premier Donald Tusk przekonywał, że odbudowanie konkurencyjnej pozycji polskiego węgla to dziś kwestia nie tylko priorytetowa, ale i strategiczna, bo bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju węglem stoi. Ponadto, rząd zamierza zrewidować praktykowany na coraz większą skalę import tego surowca oraz stworzyć raport, który zbada ewentualne nieprawidłowości w tym obszarze. W tym samym czasie jednak, sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. energetyki i surowców energetycznych odwołuje zaplanowane na 7 maja spotkanie, którego celem miało być opracowanie wspólnych propozycji rozwiązania trudnej sytuacji górnictwa przez przedstawicieli spółek węglowych i Ministerstwa Gospodarki. Nie jest tajemnicą, że plany ratowania polskiego węgla konkurują dziś z coraz większą grupą jego przeciwników. Ale czy siła napędowa naszej gospodarki musi bronić się sama, czy może obiektywne fakty wezmą w końcu górę nad partykularnymi interesami tych ostatnich?
 
Górnictwo węglowe i energetyka oparta na tym paliwie mają zarówno zwolenników jak i totalnych przeciwników tak w Polsce, jak i w Europie ( patrz w UE). Natomiast na świecie przeważa grupa zwolenników, podczas gry w ostatnim okresie w Polsce (rok 2012 i 2013) pojawiły się różne opracowania tych drugich, do których zaliczam: (Wilczyński) „Węgiel brunatny paliwem bez przyszłości”, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Warszawa; (Wilczyński) „Zmierzch węgla kamiennego w Polsce”, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Warszawa; (Kudełko) „Koszty zewnętrzne produkcji energii elektrycznej z projektowanych elektrowni dla kompleksów złożowych węgla brunatnego Legnica i Gubin oraz sektora energetycznego w Polsce”, Kraków; czy ostatnie z 2014 roku (Bukowski, Śniegocki) „Ukryty rachunek za węgiel” Warszawski Instytut Studiów Ekonomicznych. Powiem tak – trudno jest polemizować z autorami, którzy uparcie na kolor biały mówią, że jest to kolor zielony. Jeszcze trudniej podawać obiektywne argumenty, jeżeli druga strona odpowiada na nie – lobbują za węglem. Dlatego może „przeciwnicy” węgla przeanalizują poniższe myśli z artykułu z prasy niemieckiej (artykuł dostępny w całości na łamach miesięcznika Węgiel Brunatny nr 2013 nr 4/85)  pt. „Perspektywy dla niemieckiego przemysłu węgla brunatnego w 2013 roku. Węgiel brunatny – partner i stymulator” autorów niemieckich z RWE Power AG; Johannes F. Lambertz i Bundesverband Braunkohle (DEBRIV); George Milojcic [Lambertz, Milojcic 2013] i dokonają podsumowania swoich dociekań w tym zakresie. Myślę, że ostatnie wydarzenia polityczne na wschodzie Europy, a w tym polska niezależność energetyczna powinna „przeciwnikom” energetyki węglowej w Polsce dać nowe „porcje” myśli do głębokich analiz. Dyskusje niemieckich specjalistów w szczególny sposób uzupełniają rozważania dotyczące uwarunkowań rozwoju branży węgla brunatnegow Polsce. Cytaty z przedmiotowego artykułu:
 
(...) Potrzeba międzynarodowego porozumienia klimatycznego
(...) Z drugiej strony, w jaki sposób oszacować długofalowe plany rozwoju na lata 2020–2030 i późniejsze? Przede wszystkim musimy zadać pytanie: jak wyglądają struktury światowe i europejskie? W tym przypadku, jednym z decydujących czynników będzie problem negocjacji porozumienia klimatycznego, które miałoby za zadanie ograniczenie emisji CO2 na całym świecie. Europa i Niemcy produkują relatywnie mało CO2 lub GHG w stosunku do reszty świata. Dlatego też aktywna ochrona klimatu jest tematem, który dotyczy nas wszystkich. Nie jest rozwiązaniem istnienie jedynie europejskiej lub niemieckiej polityki środowiskowej – to nie prowadzi do niczego.(...)
 
(...) Zintegrowany przemysł węgla brunatnego kopalnie odkrywkowe i elektrownie
(...) Wszystkie firmy w przemyśle węgla brunatnego (niemieckie) dokonały przez ostatnie 15 lat dużych inwestycji. Połączenie kopalń odkrywkowych oraz elektrowni jest finansowo korzystne przy długoterminowych inwestycjach. W tym miejscu należy odnotować głęboką modernizację elektrowni w landach niemieckich, która okazała się wielkim sukcesem. Zaakceptowany przez rząd Północnego Landu Rhine-Westphali program renowacji i modernizacji elektrowni dla kopalni odkrywkowej Garzweiler II rozwija się właściwie od początku zlecenia BoA 2/3 w 2012 r. Kolejnym krokiem w rozwoju, jak już wcześniej wspomnieliśmy będzie BoAplus. Duże inwestycje w elektrownie uzupełniają równie duże inwestycje w kopalnie odkrywkowe. Sytuacje w regionach górniczych znacznie się jednak różnią. Zatwierdzone zasoby węgla brunatnego w rejonie Rhinedland wystarczą do połowy wieku, dlatego nowe projekty kopalń odkrywkowych nie są problemem. W centralnych Niemczech oraz na Łużycach, funkcjonowanie kopalń odkrywkowych planowane było na 40–50 lat po zjednoczeniu. W tym momencie, 20 lat po połączeniu, w Regionie Centralnym rozważa się ponowną zmianę granic eksploatacji kopalń odkrywkowych. W regionie Łużyc prowadzone są procedury umożliwiające zatwierdzenie dla kolejnych pól eksploatacji – np. Welzow, Nochten oraz Jänschwalde. (...)
Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale