Zgodnie z oczekiwaniami, na kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej doszło do kolejnej, czwartej w tym roku i siódmej z rzędu, podwyżki stóp procentowych NBP. Wzrost oprocentowania jest jednak wyższy niż oczekiwała tego większość analityków - stopa referencyjna wzrosła bowiem aż o 100 punktów bazowych, do 4,5%. Tak wysoka podwyżka miała miejsce po raz ostatni jeszcze w poprzednim stuleciu - we wrześniu 1999 roku.
Stopy w górę i to mocniej od oczekiwań
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej po raz czwarty w tym roku przegłosowała podwyżkę stóp procentowych. Od czwartku 7 kwietnia stopy procentowe NBP będą wynosić kolejno:
- stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej, wzrost z 3,50%
- stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej; wzrost z 4,00%
- stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej; wzrost z 3,00%
- stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej; wzrost z 3,55%
- stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej, wzrost z 3,60%
- stopa rezerwy obowiązkowej 3,50% w skali rocznej, czyli bez zmian
Rada Polityki Pieniężnej na kwietniowym posiedzeniu zdecydowała o czwartej w tym roku i jednocześnie siódmej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynku, RPP kontynuowała cykl zacieśniania polityki monetarnej, po raz kolejny zwiększając koszt pieniądza. Analitycy wszystkich banków wskazywali na to, że w kwietniu dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych - większość z nich obstawiała za wzrostem oprocentowania o 75 punktów bazowych (do 4,25% stopy referencyjnej). Część ankietowanych wskazywała też na wzrost oprocentowania o 50 pkt. bazowych, zaś najbardziej jastrzębie prognozy wskazywały na podwyżkę stóp o całe 100 punktów bazowych, co pierwszy i ostatni raz miało miejsce we wrześniu 1999 roku (największa podwyżka stóp NBP - o 150 pkt. bazowych na jednym posiedzeniu - miała miejsce w lutym 2000 roku).
Rynkowe oczekiwania w kwestii podwyżek stóp procentowych oczywiście nie są nieuzasadnione. Narodowy Bank Polski mierzy się przede wszystkim z dwoma kluczowymi problemami - wysoką inflacją oraz słabą walutą narodową. Co istotne, skala obu tych problemów w pewnej mierze jest pokłosiem dotychczasowej polityki monetarnej naszego banku centralnego... czytaj więcej
https://www.fxmag.pl/artykul/po-decyzji-rpp-realne-stopy-procentowe-caly-czas-nizsze-niz-w-czechach-i-na-wegrzech
https://www.fxmag.pl/artykul/podwyzka-stop-procentowych-w-polsce-2022-informacja-po-posiedzeniu-rady-polityki-pienieznej-w-dniu-6-kwietnia
Inne tematy w dziale Polityka