1 obserwujący
142 notki
10k odsłon

Letnia korekta bessy

Krajowy rynek akcji zakończył lipiec pod znakiem śmielszej próby odreagowania spadków. W piątek WIG zawędrował najwyżej od ok. siedmiu tygodni, pokonując pierwszy techniczny poziom oporu. Kolejny pułap oporu leży na wysokości poprzedn...

Garść newsów makroekonomicznych

Seria przemysłowych indeksów PMI, którą wczoraj poznaliśmy z krajów europejskich oraz USA, potwierdziła hamowanie sektora. W ciemniejszych barwach rysuje się kondycja polskiego indeksu, który w lipcu spadł do najniższego poziomu od maja...

Wzrost napięcia w Azji

Amerykański rynek akcji lekko korygował wczoraj swe ostatnie wzrosty (S&P 500 -0,28 proc., DJIA –0,14 proc., Nasdaq Composite -0,18 proc.). Dziś rano kontrakty na amerykańskie indeksy kontynuowały spadki (S&P 500 -0,7 proc. ok. 9:30...

Stopa bezrobocia w strefie euro uklepuje dno

Wczoraj Eurostat publikował czerwcowe dane o stopie bezrobocia w UE i strefie euro. W tym drugim przypadku wskaźnik utrzymał się trzeci miesiąc z rzędu na poziomie 6,6% (sa). Z jednej strony to najniższy poziom w historii strefy euro, z drugiej pierwszy wyraźniejszy sygnał hamowania koniunktury na rynku pracy (napędzanej głównie poprawą sytuacji w usługach, przy redukcji znaczenia pandemii) od wielu miesięcy.

Kurs euro (EUR) korzysta z nasilenia oczekiwań na globalną dezinflację

EUR-USD nieco wyżej Ostatnie dwa tygodnie to konsolidacja EUR-USD wokół 1,02. Wczoraj zaznaczyły się nieśmiałe próby odklejenia kursu od tego poziomu i dzień kończył się nieco powyżej 1,025. Euro korzysta z nasilenia oczekiwań na globalną dezinflację, gdyż w takim środowisku dywergencja pomiędzy polityką EBC i Fed będzie mniejsza. Do znacznego nasilenia zakładów o taki scenariusz póki co jednak nie ma jednoznacznych argumentów. W kontekście wznowienia odbicia na głównej parze od strony AT ważny jest opór 1,035, a do tego jeszcze brakuje blisko 1 figury.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Sektor turystyczny złagodzi spowolnienie?

PMI w przetwórstwie w lipcu spadł do poziomu 42,1 pkt. (z 44,4 pkt. w czerwcu). Dane na pierwszy rzut oka wskazują, że recesja na dobre zagościła w polskim przemyśle. Z drugiej strony, ze względu na (prawdopodobną) nadreprezentację w próbie ankietowej dużych eksporterów, dane mogą przeszacowywać skalę spowolnienia. Więcej na ten temat w Makro Flashu: PMI nie zostawia najmniejszych złudzeń.

wpływ na klimat poprzez private equity

Zrównoważone inwestowanie stało się siłą napędową na rynkach finansowych. Właściciele i zarządzający aktywami coraz bardziej doceniają fakt, że ich powierniczy obowiązek generowania zwrotów skorygowanych o ryzyko wymaga zrozumienia, jak istotny w tworzeniu wartości jest kapitał finansowy, naturalny i ludzki. Zobowiązanie do "sprawiedliwej transformacji" oznacza, że ambicje dotyczące zmian klimatu muszą stawiać ludzi w centrum planu. Szukając rozwiązań, dokonujemy inwestycji, które uwzględniają inne ważne elementy określone w Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) Organizacji Narodów Zjednoczonych, a mianowicie równość płci i "godną pracę." Oferuje to nowy paradygmat zrównoważonego rozwoju. Znajdujemy się w punkcie zwrotnym w wykorzystaniu systemu finansowego do napędzania zrównoważonego rozwoju i innowacji.

Nie wszyscy aż tak mocno doczuwają podwyżki stóp procentowych

Im dłużej spłacamy kredyt, tym podwyżki rat są dla nas mniej dotkliwe. Wszystko dlatego, że zdążyliśmy już część kredytu spłacić. Wiele zależy też od tego na jak długo się zadłużaliśmy – im dłużej, tym mocniej odczuwamy dotychczasowy wzrost oprocentowania. Powszechnie mówi się o tym, że podwyżki stóp procentowych spowodowały około dwukrotny wzrost rat złotowych kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu. Jest to prawdopodobne w przypadku osób, które dość niedawno zadłużyły się i do tego zaciągnęły kredyt na lat 30 lub dłużej. Jeśli jednak kredyt zaciągnęliśmy lata temu lub mamy dług, którego planowaliśmy pozbyć się szybciej – w kilka czy kilkanaście lat, to nasza rata co prawda także wzrosła, ale wzrost ten powinien być nawet kilka razy mniej dotkliwy.