0 obserwujących
10 notek
296k odsłon
  1242   0

Czy Twoja przegladarka pozostawia odciski palców?

Doświadczeni internauci wiedzą, że właściciele stron internetowych mogą identyfikowac odwiedzających za pomocą numeru IP lub ciasteczek internetowych. Bez problemu moga spardzić czy ktoś odwiedza stronę sporadycznie czy może codziennie.

Zmiana numeru IP i usunięcie ciasteczek może zwiększyć naszą anonimowośc ale czy to wystarczy? Okazuje się, że to o wiele za mało. Nowoczesna technika sledzenia poczynań internautów pozwala na dużo dokładniejsza identyfikację niż za pomocą ciasteczek czy IP a do tego można to zrobić bez ich wiedzy.

 

Jakie dane pozostawiamy po sobie surfując w sieci? Odp. Numery IP, dane o przeglądarce, dane wtyczek JavaScripts, rodzaj polączenia w internetem, używanbe czcionki, nasza strefa czasowa i wiele innych.

Nowoczesna metoda identyfikacji polega na zbieraniu i przetwarzaniu nieistotnych 'z pozoru' danych takich jak: rodzaj używanej przeglądarki, system operacyjny, wtyczki java czy system fontów a nawet ilośc i rodzaj czcionek zainstalowanych na naszym komputerze. Dane te same w sobie nie niosą ze soba prawie żadnej możliwości identyfikacji n atomiast w polączeniu razem tworzą swoisty profil interneuty a raczej jego "wirtualny odcisk palca".

Jeśli ciekawi Cię niniejszy artykuł możesz wynagrodzić autora dając lajka na facebooku a potem spokojnie czytać dalej. To nic nie kosztuje. Z góry dzięki :)

Proces odbywa się poprzez przetworzenie zdobytych danych i sporzadzenie rodzaju rysopisu. Znając tylko kolor włosów nie jesteśmy w stanie wskazac konkretnej osoby ponieważ ten sam kolor włosów mogą mieć tysiące ludzi ale kiedy poznamy też płeć, kolor oczu, wzrost, znaki szczególne czy też miejsce zamieszkania, znacznie ulatwia to rozpoznanie danej osoby. Zasada jest prosta - im więcej szczegułów tym łatwiej wytypować osobę nie znając nawet jej nazwiska ani imienia.

Kto nas śledzi w internecie? Odp. Banki, wielkie portale internetowe, wyszukiwarki, koroporacje reklamowe, własciciele stron internetowych.

"Wirtualny odcisk palca" albo "Przeglądarkowe linie papilarne" jak zwał tak zwał, jako pierwsi zaczęli wykorzystywać bankowcy do wykrywania oszustw finansowych online. Na rynku działają firmy oferujące usługi w zakresie identyfikacji w internecie. Firmy te tworzą sygnaturę osoby na podstaiwe zebranych danych z przeglądarki. Dane takie zbierane są za pomoca JavaScript przez co trudno się przed tą metoda zabezpieczyć.

Chodzi o to, że przeciętny uzytkownik po usunięciu ciasteczek internetowych i zmianie IP byłby "niewidoczny" dla właścicieli witryn internetowych natomiast dzieki tej technice wciąż można śledzić jego poczynania w seici.

Czy można być anonimowym? Odp. Do pewnego stopnia można ale jest to bardzo trudne.

W tym momencie powstaje pytenie czy istnieje jakakolwiek możliwośc bycia w miarę nierozpoznawalnym w sieci? Electronic Frontier, organizacja pozarządowa walcząca o prawo do prywatności i wolności słowa w internecie, uważa że jest to możliwe ale nie dla przeciętnego internauty bo wymaga to wiedzy i umiejetności informatycznych które znacznie wykraczają ponad umiejętnośc zmiany IP cz

 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale