6 obserwujących
80 notek
82k odsłony
  1013   0

Szwedzka księżna z Oxfordu kocha Polskę - same smaki eleganckiej angielszczyzny


Jest to wystąpienie szwedzkiej księżnej Ingrid Detter de Frankopan podczas II Forum Wolnościowego, które odbyło się 27 maja w Warszawie w Sejmie RP. Księżna jest emerytowaną profesor prawa międzynarodowego Uniwersytetu w Oxfordzie. Przez 25 lat doradzała papieżowi Janowi Pawłowi II, a także brytyjskiemu posłowi Michael Gove w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Księżna Ingrid została wychowana w Anglii, Szwajcarii i oczywiście w Szwecji, mówi wieloma językami, w tym jako-tako po rosyjsku. Prelekcję wygłasza znakomitą angielszczyzną ze wspaniałym akcentem z najlepszej, niewątpliwe, prywatnej szkoły angielskiej i szwajcarskiej.

Krótka, nieco-ponad-dziesięciominutowa i pełna swoistego uroku, mowa jest głosem wsparcia dla Polski i krytyki wobec Unii. Księżna, jak mówi, "kocha Polskę bardziej niż niektórzy Polacy". Ma pietnaścioro wnuków, a troje z nich ...mówi po polsku, bo ma polskie nianie. Całość wystąpienia jest wzorem przemówienia dla takiej okazji, w takim czasie i w takim miejscu, czego uczą nie tylko w Oxfordzie.

Polecam 20-minutową relację szczególnie miłośnikom i uczącym się angielskiego. Słowa księżnej są na żywo, zdanie po zdaniu, tłumaczone na polski, ale to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie. Zabawne jest, gdy tłumacz nie może znaleźć polskich słów dla kilku angielskich idiomów politycznych. Na przykład, jaki jest wielopoziomowy źródłosłów określenia "brexiteers" ? 

Jednym słowem - bardzo ciekawe i bardzo przyjemne. 9 i pól na 10. Odjąłem pół za te nianie :-)

P.s. Księżna ma 81 lat, a jej biografia https://en.wikipedia.org/wiki/Ingrid_Detter_de_Frankopan , oczywiście po angielsku, jest równie niezwykła co elegancka.


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka