35 obserwujących
1994 notki
1099k odsłon
103 odsłony

Foto. Marsz Koalicji Europejskiej, czyli wybory polityczne emerytów

Wykop Skomentuj4

Jan Bodakowski
Foto. Marsz Koalicji Europejskiej, czyli wybory polityczne emerytów

Obserwując demonstracje, jakie mają miejsce w Warszawie, odnoszę wrażenie, że konflikt polityczny w Polsce ma swój wymiar pokoleniowy, a to, kto dominuje na scenie politycznej, skorelowane jest z kryzysem demograficznym naszego kraju.

Sadząc po uczestnikach wielu warszawskich demonstracji, znajdujący się w mniejszości, w starzejącej się Polsce, młodzi Polacy popierają narodowców i wolnościowców tworzących Konfederacje – co sprawia, że nie dominuje ona na scenie politycznej. Emeryci zaś wspierają PiS i Koalicje Europejską — starzenie się społeczeństwa w Polsce sprawia, że te dwie siły dominują na scenie politycznej. Słabość młodych w rywalizacji na scenie politycznej pogłębia to, że kilka milionów z nich z biedy zostało zmuszonych do emigracji na zachód, i nie biorą oni udziału w polskich wyborach (może i taki był cel sztucznego utrzymywania biedy w Polsce przez wszelaką lewicę).

Odmienne wybory polityczne licznych starych Polaków i nielicznych młodych nie są dziwne. Liczni starsi wyborcy myślą w perspektywie dzisiaj, akwaparków, transferów socjalnych, oraz są zdeterminowani swoimi marzeniami i poglądem na świat z okresu PRL. Nieliczni młodzi myślą w perspektywie przyszłości, zadłużenia, bankructwa ZUS, losu swojego i swoich dzieci, a warunkowani są edukacją z okresu III RP i swoimi doświadczeniami (w tym i z tego mitycznego dla starszych zachodu).

Obserwując marsz Koalicji Europejskiej, kolejny raz mam wrażenie, że demonstracja antyPiSu (podobnie jak demonstracje PiS) była zdominowana przez osoby starsze. Nie dziwi mnie zapał polityczny osób starszych, mają one więcej czasu od młodych (zarobionych w pracy zawodowej) do aktywności politycznej — takie spotkania jak manifestacje są też doskonała dla emerytów okazją do integracji, spotkań, spacerów, rozrywki, wycieczek do stolicy.

Według wielu badań starsi ludzie swój obraz świata czerpią z telewizji (PiS ma swoje kanały, antyPiS swoje), internet jest im obcy (korzystają z niego młodzi, niemający styczności z telewizją). Liczni starsi Polacy i nieliczni młodzi Polacy żyją więc w dwu odrębnych światach, więc nie można się dziwić, że mają inne jego wizje, i nie spotykają się na wspólnych demonstracjach.

Zapewne młodych Polaków w marszu Koalicji Europejskiej zraziłoby to, co było atrakcyjne dla emerytów — uczestnicy marszu Koalicji Europejskiej podkreślali, że istotne to, że są razem, a to, że ich partie mają odmienne i sprzeczne programy, absolutnie im nie przeszkadzało — dla młodych Polaków odmienne wizje Polski są ważne. Dla starszych liczy się tu i teraz, bycie razem i zgoda, młodzi myślą w perspektywie przyszłości, i ma dla nich znaczenie czy Polska będzie katolicka, czy socjalistyczna, czy przetrwa, czy zostanie zlikwidowana.

Uczestników marszu Koalicji Europejskiej łączyła zapewne (irracjonalna dla młodych, którzy widzieli zachód) miłość do Unii Europejskiej (będąca dla młodych wyrazem kompleksu niższości i braku wiedzy o realiach życia w Europie), i antyPiSowskie frazesy – młodzi nie lubią PiS za konkretne działania, a bzdurne, niemające pokrycia w faktach albo sprzeczne z faktami frazesy antyPiS do nich nie przemawiają.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image

Jan Bodakowski

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale