Igor Janke Igor Janke
13674
BLOG

Czy premier Tusk chce znacjonalizować "Rzeczpospolitą"?

Igor Janke Igor Janke Polityka Obserwuj notkę 148

Minister Grad przepuścił kolejny atak na „Rzeczpospolitą” . Z tego co wiem, atak nie będzie skuteczny, procedury będą się ciągnąć bardzo długo, szanse w sądzie małe, pewność zamieszania międzynarodowego – duża.

Jak podała prasa: „przedstawiciele należącej do Skarbu Państwa spółki PW Rz wraz z dwoma członkami zarządu Presspubliki rekomendowanymi przez PW Rz złożyli w sądzie gospodarczym w Warszawie pozew o rozwiązanie wydawcy “Rz””. Cytuję Presserwis: „Zdaniem osoby z poprzednich władz Presspubliki, wniosek państwowego udziałowca może być próbą zablokowania ewentualnej sprzedaży udziałów przez fundusz Mecom. Może też oznaczać próbę odzyskania tytułu ”Rzeczpospolita” przez Skarb Państwa. Zgodnie bowiem z umową spółki w przypadku jej rozwiązania lub likwidacji tytuł ”Rzeczpospolita” wraca do państwowego udziałowca”. Oznacza to, że  rozwiązanie spółki miałoby umożliwić renacjonalizację spółki i przejęcie przez Skarb Państwa dziennika.

Przedstawiciele Skarbu Państwa uzasadniają, że spółka generuje straty. Tymczasem – co wynika z oświadczeń Mecomu, firmy mającej większość udziałów - wyniki gazety w trudnym okresie są „wzorowe” (cytat z oświadczenia). Kondycja spółki się wyraźnie poprawia. Na tle innych gazet – co łatwo sprawdzić w wynikach sprzedaży „Rzepa” trzyma się naprawdę nieźle.

Pełne oświadczenie rzecznika Mecomu, firmy będącej właścicielem grubo ponad stu gazet w Europie: „Wyniki Presspubliki w czasie największego w historii kryzysu na rynku reklamy były wzorowe. Dziś nadal się poprawiają. Tytuł zwiększył swoje udziały w rynku i wyeliminował niemieckiego konkurenta – „Dziennik”. Te sukcesy „Rzeczpospolitej” z ostatnich kilku latach były efektem działań jej kadry menedżerskiej. Mecom jest dumny i wdzięczny za pracę i poświęcenie menedżerów Presspubliki i jej pracowników. Dlatego będziemy kontynuować obronę wydawniczej niezależności i wolności słowa w „Rzeczpospolitej”, tak jak robimy to w innych naszych tytułach w Europie. Polityczne ingerencje w sprawy wydawnictwa będą ujawniane i zwalczane przed polskimi i europejskimi sądami”.

Minister Skarbu od dawna naciska na właściciela 51 procent udziałów w „Rzeczpospolitej’ na przeprowadzenie zmian w redakcji. Od ludzi związanych z kierownictwem Mecomu słyszałem o tym kilka razy. Teraz Grad gra już w otwarte karty.

Czemu to służy? Na pewno nie dobru spółki. Moim zdaniem są to działania na szkodę spółki i warto pewnie pod tym kątem przyjrzeć się temu procederowi. 

Władze Mecomu kilkakrotnie w przeszłości deklarowały pełne poparcie dla Pawła Lisickiego, jego linii redakcyjnej i tego jak „Rzeczpospolita” się rozwija. Najwyraźniej uznają, że biznes rozwija się w dobrym kierunku.

A rząd? To aż żenujące. Rząd ma armię życzliwych mu mediów i przeszkadza mu ta jedna, która nie gra w wielkiej orkiestrze na cześć Donalda Tuska. Choć tak naprawdę trudno byłoby nazwać „Rzeczpospolitą” gazeta opozycyjną, bo jest równie krytyczna wobec opozycji. Jest po prostu niezależna. Ale rządowi rzekomo liberalnej Platformie Obywatelskiej to przeszkadza. Dlatego rząd rzekomo liberalnej Platformy Obywatelskiej chciałby nacjonalizacji „Rzeczpospolitej”. To kuriozum niespotykane w demokratycznym świecie. Ciekaw jestem, czy w tej sprawie głos zabiorą jacyś politycy Platformy, którzy tyle mówią o wolnych mediach. Ciekawe czy premier Tusk wypowie się, dlaczego jego rząd chciałby doprowadzić do nacjonalizacji „Rzeczpospolitej”. Panie premierze, nie czuje Pan jak bardzo to żenujące? Naprawdę Pan tego chce? Co Wy na tym zyskacie? Nic, ale wstydu już co nie miara. 

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka